Turecko mení svoje medzinárodné označenie. Už nechce zdieľať názov s moriakom

Turecko mení svoje medzinárodné označenie. Už nechce zdieľať názov s moriakom
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/dgcampillo

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu poslal OSN list, v ktorom požiadal, aby bola jeho krajina odteraz označovaná ako „Türkiye“. Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric potvrdil prijatie listu s tým, že zmena názvu nadobudla platnosť od momentu, keď bol list doručený, informuje portá BBC.

Prezident Recep Tayyip Erdogan odôvodnil tento krok s cieľom „zachovať hodnoty, ktoré pochádzajú z hlboko zakorenenej histórie tureckého národa“.
Krajina poukazuje na to, že „v rámci posilňovania značky Türkiye“ musí byť tento názov uvádzaný pri všetkých druhoch aktivít a komunikácie, najmä v oficiálnych vzťahoch s inými štátmi, medzinárodnými inštitúciami a organizáciami. Prezident apeluje na „citlivosť“ pri jeho používaní. Rovnako aj na všetkých výrobkoch a etiketách sa bude používať označenie „Made in Türkiye“.

Za zmenou názvu však treba hľadať aj iný dôvod. V slovenčine konotáciu medzi Tureckom a moriakom nebadať. V jeho doterajšom uznávanom názve v angličtine však bil do očí dlhodobo. Slovo "turkey" v ňom totiž označuje nielen krajinu polmesiaca, ale aj moriaka. Podľa Cambridgeského slovníka slovo ‚turkey‘ označuje aj hlúpeho človeka alebo niečo, čo zlyhá. Neželanú konotáciu, ako jeden z dôvodov zmeny názvu, pripustila aj turecká štátna televízia TRT.

Svoje medzinárodné názvy v nedávnej minulosti zmenili aj napríklad Holandsko ( v roku 2019 z Holland na Netherlands alebo Česká republika (v roku 2016 z Czech Republic na Czechia). Macedónsko v roku 2018 zmenilo svoj oficiálny názov na Severné Macedónsko (Macedonia na North Macedonia).

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti