Zahraničné

Americký minister obrany odstúpil!

Chuck Hagel.
Zdroj: TASR

Prezident príjme jeho rezignáciu v pondelok. Na odchode sa s prezidentom dohodli po dvojtýždňových rokovaniach.

Minister obrany Chuck Hagel odstupuje z funkcie pod nátlakom. Rezignáciu podáva po dvoch rokoch vo funkcií. Obama ministra príjme v pondelok.

Prezident si vyžiadal Hagelovú rezignáciu v piatok po sérií stretnutí, ktoré sa udiali počas uplynulých dvoch týždňov. Podľa Obamu si boj proti Islamskému štátu vyžaduje iné skúsenosti ako tie, ktoré priniesol do úradu Hagel. Republikán so skúsenosťami z armády bol skeptický o vojne v Iraku. Hagel prišiel do úradu riadiť znižovanie vojakov v Afganistane a znižovať rozpočet Pentagonu.

Počas nasledujúcich dní sa vraj bude vyžadovať iný druh zamerania. Potvrdil to úradník, ktorý sa rozhodol zostať v anonymite. Potvrdil, že Hagel inicioval odchod približne pred dvoma týždňami, keď začal s prezidentom diskutovať o budúcnosti. Nakoniec sa zhodli, že nastal čas, aby Hagel opustil úrad.

 Bývalý republikánsky senátor Charles Timothy "Chuck" Hagel (68) pôsobil na čele Pentagónu od začiatku roku 2013. Jeho odchod by mal podľa NYT pomôcť oživiť činnosť Obamovho národného bezpečnostného tímu, aby mohol efektívnejšie riešiť krízy v súčasnom svete, vrátane boja proti militantom v Iraku a Sýrii.

WASHINGTON/NYTIMES.com, pt - dopl.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti