Zahraničné

Protesty v Káhire si vyžiadali ďalšiu obeť

Krvavé demonštrácie v egyptskej Káhire
Zdroj: AP SITA

Polícia musela použiť slzotvorný plyn.

Zdroj: AP SITA
Jeden ľudský život si vo štvrtok vyžiadali nepokoje, ktoré vypukli v jednej z káhirských štvrtí medzi študentami podporujúcimi islamistické Moslimské bratstvo a miestnymi obyvateľmi. Informovalo o tom dnes egyptské ministerstvo vnútra.

Podľa jeho vyhlásenia polícia musela na predmestí Nasr City na severovýchode Káhiry použiť slzotvorný plyn, aby rozohnala študentov univerzity al-Azhar, ktorí sa dostali do potýčky s miestnymi obyvateľmi. Pri pouličných nepokojoch civilisti použili aj lovecké strelné zbrane.

Káhirská univerzita al-Azhar je najvýznamnejším sunnitským centrom vzdelanosti. Študentmi práve tejto vysokej školy sú mnohí priaznivci islamistického exprezidenta Muhammada Mursího a jeho Moslimského bratstva, ktorých 3. júla zbavil moci generál Abdal Fattáh Sísí. 

Vedenie egyptskej armády odmieta tvrdenia, že Mursího pripravilo o moc prevratom, a zdôrazňuje, že konalo na základe vôle tisícov ľudí, ktorí v uliciach egyptských miest protestovali proti neschopnosti Mursího vlády, proti islamizácii spoločnosti a proti posilňovaniu právomocí prezidenta.

Od 3. júla, keď bol Mursí zbavený moci, sa v Káhire prakticky nepretržite konajú demonštrácie na jeho podporu a ich účastníci žiadajú jeho návrat do funkcie. Bezpečnostné zložky proti nim postupujú veľmi razantne - o život prišli už desiatky ľudí a stovky boli zatknuté.

KÁHIRA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.