Zahraničné

Británia čelí najväčšej hrozbe terorizmu, tvrdí ministerka vnútra

Britský parlament.
Zdroj: wikipedia.com

Ešte v auguste zvýšili bezpečnostný stupeň z "podstatného" na "kritický", čo naznačuje vysokú pravdepodobnosť teroristických akcií.

Británia momentálne čelí dosiaľ najvážnejšej hrozbe terorizmu. Uviedla to v pondelok britská ministerka vnútra Theresa Mayová, ktorá zároveň ohlásila opatrenia zamerané na kontrolu podozrivých osôb a internetu, ako aj zabránenie poisťovniam vyplácať teroristom výkupné.

Podľa rezortnej šéfky je postup organizácie Islamský štát (IS), pôsobiaceho na území Sýrie a Iraku, "vzpruhou a obnoveným zmyslom účelovosti" aj pre islamistických radikálov v Británii, čo vytvára hrozbu, ktorá je vážnejšia než tomu bolo "kedykoľvek pred alebo po útokoch na USA z 11. septembra 2001".

Mayová tiež tvrdí, že britské úrady od júla 2005, keď došlo k bombovému útoku v londýnskom metre, zabránili 40 pokusom o teroristické činy. Británia v auguste zvýšila svoj bezpečnostný stupeň z "podstatného" na "kritický", čo naznačuje vysokú pravdepodobnosť teroristických akcií, píše agentúra AP.

Nová protiteroristická legislatíva, ktorú predstavia v britskom parlamente v stredu, podľa ministerky dáva polícii a pohraničnej stráži právomoc zhabať pasy osobám podozrivým z plánovania cesty do zahraničia so zámerom teroristického pôsobenia. V Sýrii bojuje po boku teroristov približne 500 Britov.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.