Zahraničné

Policajta, ktorý pri zásahu zastrelil mladého černocha, neobvinili

Policajti zastrelili černošského chlapca, ktorý mal pri sebe hračkársku pištoľ na stlačený vzduch.
Zdroj: clevelend.com

Incident podnietil viac než týždeň trvajúce nepokoje vrátane násilných potýčok medzi obyvateľmi Fergusonu a políciou.

Veľká porota v americkom štáte Missouri sa rozhodla nevzniesť obvinenie voči policajtovi Darrenovi Wilsonovi, ktorý 9. augusta pri zásahu smrteľne postrelil údajne neozbrojeného 18-ročného černošského chlapca Michaela Browna. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Bob McCulloch, prokurátor okresu St. Louis, do ktorého spadá mesto Ferguson, kde k incidentu došlo, oznámil rozhodnutie veľkej poroty, pozostávajúcej z deviatich belošských a troch černošských členov, v pondelok večer miestneho času. Porota sa pravidelne stretávala od 20. augusta a vyhodnocovala dôkazy.

Na obvinenie dotknutého policajného dôstojníka by bolo treba najmenej deväť hlasov poroty. Ministerstvo spravodlivosti prípad vyšetruje ohľadom porušenia ľudských práv, čo by mohlo skončiť obžalobou na federálnej úrovni. McCulloch pripustil, že rozhodnutie poroty sa zrejme stretne s nevôľou mnohých ľudí.

Incident podnietil viac než týždeň trvajúce nepokoje vrátane násilných potýčok medzi obyvateľmi Fergusonu a políciou, pričom guvernér štátu Missouri Jay Nixon nakrátko povolal i Národnú gardu. McCulloch dodal, že svedecké výpovede o priebehu inkriminovaného zásahu neboli jednotné, píše agentúra Reuters.

Rodina zastreleného chlapca vo vyhlásení uviedla, že je rozhodnutím veľkej poroty "hlboko sklamaná", zároveň však vyzvala verejnosť, aby sa stránila násilia a svoju frustráciu vyjadrila radšej pripojením sa ku kampani za povinné zavedenie mikrokamier, ktoré by na sebe nosil každý policajt v USA.

FERGUSON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.