Sankcie Rusov od cestovania neodradia. Možností, ako letieť do Európy, majú stále dosť

Sankcie Rusov od cestovania neodradia. Možností, ako letieť do Európy, majú stále dosť
Zdroj: shutterstock.com

Ruská invázia na Ukrajine trvá už viac ako 100 dní. Kremeľ od svojich veľkých plánov odrezať Ukrajinu od mora a získať okrem Krymu aj celý Donbas, nepoľavil ani po prísnych európskych sankciách. Krajiny EÚ v rámci nich uzatvorili letecký priestor pre lietadlá ruských aerolínií a rovnako prestali lietať na územie Ruskej federácie. Napriek tomu si ruskí turisti našli cestu, ako si užiť dovolenku pri mori aj tento rok.  

Sankcie USA a Európy sa zamerali aj na ruských oligarchov či politikov, niektoré krajiny pozastavili vydávanie turistických víz. Ekonomický dopad vojny mnohých Rusov odradil cestovať, no ruská stredná trieda si to stále môže bez problémov dovoliť. Analytici leteckej dopravy v Európe zistili, do ktorých destinácií cestujú najviac. 

Srbsko je bránou do Európy 

Ruské letecké spoločnosti sú sčasti paralyzované. Ruskí dovolenkári však prístup do Európy majú. Ich vstupnou bránou sú Srbsko, Turecko alebo krajiny Perzského zálivu. Odtiaľ môžu následne letecky cestovať kdekoľvek na svete, ak získajú turistické vízum.  

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa napríklad zvýšil dopyt po letenkách z Ruska do Srbska o 50 percent, uvádza spoločnosť ForwardKeys, ktorá sa zaoberá analýzou cestovania. Najčastejšími konečnými destináciami pre Rusov sú následne Cyprus, Francúzsko, Švajčiarsko alebo Taliansko. 

Súvisiaci obsah

​Vďaka neutrálnemu postoju Belehradu k vojnovému konfliktu tak profituje dopravca Air Serbia. Od začiatku vojny prinajmenšom zdvojnásobil kapacitu do Moskvy a Petrohradu a s príchodom letných mesiacov sa predpokladá ešte väčší dopyt po letenkách. 

„Necítim sa dobre, keď profitujeme z niekoho nešťastia, ale je to neuveriteľné. Takmer všetky lety sú plne obsadené a cena letenky nie je problém,“ uviedol manažér spoločnosti, ktorého ForwardKeys nemenovala.  

Rusi majú možnosť letecky vycestovať okrem iného aj na Kubu, Indonéziu, do Thajska a iných krajín Ázie.  

Vplyv ruskej invázie na leteckú dopravu v Európe 

Podľa analytikov vyvolala ruská invázia okamžitú reakciu vzhľadom na leteckú dopravu v Európe. Koncom februára sa okamžite pozastavili rezervácie letov. Najväčší vplyv zaznamenali v štátoch, ktoré susedia s Ukrajinou, Ruskom alebo Bieloruskom. Napríklad Estónsko, Gruzínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Slovensko mali pokles rezervácií od 30 do 50 percent. 

Všetky ostatné európske krajiny okrem Belgicka, Islandu a Srbska (ktoré zaznamenali iba jednociferný pokles) mali menej rezervácií o 10 až 30 percent. Vnútroštátne rezervácie letov v Rusku klesli o takmer 50 percent, uviedol ForwardKeys. 

Zdroj: forwardkeys.com

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti