Zahraničné

Polícia nariadila protestujúcim odísť z ulíc Fergusonu

Asmera Smithová drží plagát s fotografiami ľudí, ktorí údajne zomreli po záasahu polície.
Zdroj: TASR

Protesty sa konali už druhý deň po tom, ako porota rozhodla, že neobžaluje belošského policajta v prípade zastrelenia černošského tínedžera.

Polícia v americkom meste Ferguson nariadil v noci na dnes protestujúcim odísť z ulíc po niekoľkých hodinách prevažne pokojných demonštrácií. Tie sa konali už druhý deň po sebe po tom, ako veľká porota rozhodla, že neobžaluje belošského policajta v prípade zastrelenia černošského tínedžera z augusta.

Protestujúci sa v utorok zhromaždili pred ústredím polície, aj keď ďalší obyvatelia mesta v štáte Missouri stále odstraňovali následky nepokojov z predošlej noci, počas ktorej došlo vo Fergusone k podpaľačstvu, rabovaniu a ďalším výtržnostiam. Napriek viacerým zatknutiam však bola situácia oveľa pokojnejšia.

Niekoľko hodín po súmraku sa menšia skupina oddelila od davu a pochodovala k polícii. Pred radnicou podpálili policajné vozidlo. Príslušníci polície oheň rýchlo zahasili a nasadili slzotvorný plyn. Krátko na to megafónmi protestujúcich vyzvali, aby opustili ulice, inak im hrozí zatknutie, informovala agentúra AP.

Protesty sa konali v utorok aj v ďalších mestách v USA. V neďalekom veľkomeste St. Louis demonštranti zablokovali dôležité križovatky, diaľnicu a most. Poriadková polícia zatkla niekoľko ľudí, ktorí sedeli uprostred diaľnice, a rozháňala dav paprikovým sprejom.

V New Yorku pochodovali stovky ľudí druhú noc po sebe v Manhattane, kde zneli heslá ako "Žiadna spravodlivosť, žiaden pokoj" či "Uväznite policajtov-vrahov". Polícia zatkla dvoch ľudí vrátane muža, ktorý hodil nádobu s falošnou krvou, ktorá zasiahla policajného komisára Williama Brattona.

V Seattli stovky stredoškolákov odišli z vyučovania a niekoľko sto ľudí zablokovalo diaľnicu počas dopravnej špičky. V hlavnom meste Washingtone sa jedna skupina demonštrantov zhromaždila pred riaditeľstvom metropolitnej polície a ohlásila okupačné protesty pred rôznymi budovami v priebehu 28 hodín.

Stovky ľudí pochodovali aj vo Filadelfii či v Los Angeles, kde policajti pri rozháňaní asi 50-člennej skupiny v centre mesta strieľali gumovými projektilmi do zeme.

V Chicagu sa po demonštráciách z predošlej noci desiatky protestujúcich usadili pred vchodom do kancelárie starostu Rahma Emanuela na radnici, kde plánovali zotrvať ďalšiu noc.

Obama násilnosti odsúdil

Američanov rozhnevaných súdom vyzval, aby spoločne pracovali na zlepšení rasových vzťahov. "Podpaľovanie budov, áut, ničenie majetku, ohrozovanie ľudí, to je deštruktívne a pre to neexistuje žiadne ospravedlnenie. Sú to trestné činy. A ľudia by mali byť stíhaní, ak páchajú trestné činy," vyhlásil Obama vo vystúpení v Chicagu.

FERGUSON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.