Zahraničné

Zabijak "Džihádista John" má podľa všetkého dvojníka

john2.jpg

Experti prišli k záveru, že môže ísť o dvojníka hlavného zabijaka, poprípade o volavku s cieľom zmiasť americké bezpilotné lietadlá.

Britský zabijak hnutia Islamský štát (IS) známy pod menom Džihádista John môže mať dvojníka. Vyplýva to z novej analýzy videozáznamu, ktorá tiež naznačuje, že americký humanitárny pracovník Peter Kassig bol pred smrťou zbitý, informuje webové vydanie britského denníka Daily Telegraph.

Experti, ktorí podrobili dôkladnej analýze videozáznam Kassigovej odrezanej hlavy, uviedli, že na tvári rukojemníka je vidieť veľkú modrinu nad ľavým okom, čo naznačuje, že pred smrťou s niekým zápasil.

Na takmer 16-minútovom videozázname je militant oblečený v čiernom odeve a so zakrytou tvárou. Stojí pred odrezanou hlavou, o ktorej tvrdí, že je Kassigova. Zakrvavená hlava mu leží pri nohách.

"Toto je Edward Peter Kassig, občan USA," hovorí muž na videu po anglicky s britským prízvukom. Videozáznam popravu ako takú nezachycuje. Na videu s Kassigom je aj ďalšia scéna, ktorá je zrejme výjavom hromadného odrezávania hláv zajatých sýrskych vojakov.
V hlavnej časti záznamu je, zdá sa, 18 alebo 19 džihádistov a obetí; analýza však preukázala, že v skutočnosti ich je 22, píše server.


Experti prišli k záveru, že podobne ako Džihádista John, ktorý hrá úlohu hlavného zabijaka IS, má kuklu ešte aj ďalší muž - tento zamaskovaný jedinec na videu nemal byť vidieť, úmyselne sa filmárom skrýva, analytici ho však objavili na zlomku sekundy v zábere. Rovnaké maskovanie, postav i držanie tela. Viedlo to k špekuláciám, že môže ísť o dvojníka hlavného zabijaka, poprípade o volavku s cieľom zmiasť americké bezpilotné lietadlá, uviedol Daily Telegraph.

Celý videozáznam, zverejnený minulý týždeň, obsahuje aj dlhé historické sekcie opisujúce hagiografické termíny vzostupu Islamského štátu. Najviac pozornosti sa však venuje dvom pasážam - krátkej sekcii na konci, kde Džihádista John odôvodňuje vraždu Kassiga, a masovej poprave pilotov a vojenských dôstojníkov sýrskeho režimu, ktorí zoradení kľačali na kolenách a následne im pred kamerou odrezali hlavy nožmi.

Masové vraždenie má silne rituálny charakter, s efektmi spomalenia záberu vo chvíli, keď militanti dvíhajú svoje vražedné zbrane. Analytici sa domnievajú, že tieto časti boli opätovne nakrútené niekoľkokrát za sebou a filmovanie mohlo podľa postavenia tieňov trvať štyri až šesť hodín. Napriek tomu, že sa zdá, že každému džihádistovi bol na zabitie pridelený jeden zajatec, pozorné sledovanie záberov preukázalo, že za zajatcami nestoja vždy tí istí džihádisti. Po strihu sa striedajú, spresňuje server.

Záverečná časť videa s Kassigom má byť nakrútená v sýrskom meste Dábik blízko hraníc s Tureckom, kde sa podľa sunnitských náboženských textov odohrala záverečná historická bitka islamu a jeho nepriateľov. Zábery pozadia odtiaľ podľa expertov skutočne pochádzajú, zábery s Džihádistom Johnom však boli nakrútené niekde inde, keďže sa tiene v popredí a pozadí nezhodujú. Následne boli na seba navrstvené pomocou sofistikovanej videotechnológie, píše Daily Telegraph.

Pozoruhodné je tiež využitie záberov na odrezanú hlavu zabitého Kassiga - vo väčšine doterajších videí IS bolo možné vidieť priebeh vraždy rukojemníkov a hlava bola umiestnená pri torze tela. Charlie Winter, bádateľ britského think-tanku Quilliam, tvrdí, že džihádisti z videa vynechali Kassigovo telo, pretože sa v čase filmovania svojej smrti "vzpieral, a preto sa video pre marketingové účely stalo nepoužiteľným".

Celkovým posolstvom videozáznamu má byť nezastaviteľný vzostup a rozmach kalifátu IS napriek akýmkoľvek snahám Západu o jeho zastavenie, pripomína server britských novín.

LONDÝN/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti