Zahraničné

VIDEO: Do protestujúcich ľudí vrazilo auto, prešlo jednu ženu

zrazena.jpg

Niekoľkých nabral na kapotu a jednu žena ostala zakliesnená pod predným kolesom.

Protesty za obvinenie policajta, ktorý v auguste zastrelil černošského tínedžera, sa obnovili vo Ferguse potom, ako veľká porota rozhodla, že ho neobžaluje. Demonštrácie sa konali ž druhý deň. Fergusonu vyjadrili podporu aj iné mestá. Protesty sa tak konali aj v štáte Missouri, St. Louis a New Yorku. Polícia zatkla desiatky ľudí za výtržnosti.

Stovky ľudí pochodovali aj vo Filadelfii či v Los Angeles, kde policajti pri rozháňaní asi 50-člennej skupiny v centre mesta strieľali gumovými projektilmi do zeme. V Chicagu sa po demonštráciách z predošlej noci desiatky protestujúcich usadili pred vchodom do kancelárie starostu Rahma Emanuela na radnici, kde plánovali zotrvať ďalšiu noc.

Dramatická situácia nastala v spomínanom Missouri, kde vodič vrazil autom do davu protestujúcich. Niekoľkých nabral na kapotu a jednu žena ostala zakliesnená pod predným kolesom. Demonštranti ju okamžite začali vyslobodzovať a ostatní sa v hneve vrhli na auto.

Zdroj: TASR

V utorok už skôr sa k rozhodnutiu veľkej poroty neobžalovať policajta vyjadril aj právnik Brownovej rodiny Benjamin Crump. Advokát označil toto rozhodnutie za "absolútne nespravodlivé" a že systém trestného súdnictva zlyhal. "Proti procesu by mala byť podaná žaloba," povedal Crump na tlačovej konferencii.

Crump obvinil prokurátora z nadŕžania polícii a dodal, že by mal byť vymenovaný špeciálny prokurátor. "Namietame proti tomu verejne a tak nahlas, ako len môžeme," zdôraznil právnik.
Po zastrelení tínedžera nasledovali v auguste protesty a občasné prípady rabovania. Ľudia všeobecne kritizovali reakciu polície na tieto protesty ako príliš tvrdú. Potom prišli pokojné demonštrácie, pričom veľká porota prípad vyšetrovala.

Afroameričania žiadajú stíhanie za vraždu alebo zabitie

Afroameričania a ďalší občania v komunite mesta žiadali trestné stíhanie Wilsona za vraždu alebo zabitie. Wilsonovi zástancovia však tvrdili, že konal v sebaobrane. Dvanásťčlenná porota nenašla "nijaký pravdepodobný dôvod" na obžalobu Wilsona, pričom si vypočula 70 hodín výpovedí a preverila mnoho ďalších hodín nahrávok, záznamov a ďalších dôkazov, informoval okresný prokurátor v meste St. Louis Robert McCulloch.

Brown ukradol škatuľu cigár z obchodu s potravinami len niekoľko minút predtým, ako ho zastavil Wilson. Brown natiahol ruku do otvoreného okna na Wilsonovom policajnom aute a z policajtovej zbrane sa v aute dvakrát strieľalo, dodal McCulloch. V aute sa našla Brownova krv, očividne z rany na jeho palci.

Brown od auta odbehol. Wilson ho prenasledoval pešo a podľa dôveryhodného svedectva a potvrdených dôkazov sa Brown otočil a dvakrát sa vrhol proti Wilsonovi. Ten vystrelil desať nábojov, uviedol prokurátor McCulloch.

MISSOURI/ nt, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.