Rozlúčenie s legendárnym hercom Josefom Abrhámom: Nebude pochovaný vedľa manželky Libušky

Rozlúčenie s legendárnym hercom Josefom Abrhámom: Nebude pochovaný vedľa manželky Libušky
Zdroj: Profimedia

V Prahe sa v pondelok popoludní (6. mája) uskutočnila posledná rozlúčka s populárnym českým hercom Josefom Abrhámom, ktorý zomrel 16. mája vo veku 82 rokov. Smútočný obrad sa začal o 13.00 h SELČ v Kostole sv. Anežky Českej v pražskej časti Spořilov.

S Abrhámom sa prišlo rozlúčiť množstvo osobností českého kultúrneho života. V chráme bol prítomný napríklad režisér Jan Hřebejk, či herci Zdeněk Svěrák, Jiří Macháček a Martin Dejdar. Na smútočnom obrade sa zúčastnil aj prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška a herečky Aňa Geislerová či Iva Janžurová.

Na trúbku zahral slovenský jazzový trubkár Laco Déczi, ktorý bol Abrhámovým obľúbencom. Na pohrebe predniesla niekoľko slov aj Dagmar Havlová - vdova po zosnulom exprezidentovi Václavovi Havlovi. Vence poslali aj český prezident Miloš Zeman a prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Rodina, kolegovia a známi sa so zosnulým hercom rozlúčili na rovnakom mieste, kde sa pred rokom konala verejná rozlúčka s jeho hereckou aj životnou partnerkou Libušou Šafránkovou. Tá zomrela 9. júna 2021 vo veku 68 rokov.

Súvisiaci obsah

​Napriek tomu, že manželia prežili spolu desiatky rokov, nebudú pochovaní vedľa seba. Podľa Abrhámovej sestry Boženy si to tak manželia želali. „Každý chcel byť so svojimi milovanými rodičmi,“ uviedla pre blesk.cz. Jozefa Abrháma pochovajú v rodinnom hrobe v Kunoviciach v Zlínskom kraji. Práve tam ležia umelcovi rodičia, sestra Elena a ďalší príbuzní. 

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne. Preslávili ho humorné i vážne úlohy. Divákom do pamäti sa zapísal ako záletný doktor Blažej zo seriálu Nemocnica na okraji mesta (1977-1981) alebo ako podvodník v kultovom filme Vrchní, prchni! (1980). Od roku 1976 bol ženatý s Libušou Šafránkovou. Ich syn Josef je režisérom. Práve v jeho réžii si Abrhám starší zahral sám seba v snímke Hoteliér (2013).

Zdroj: TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti