Zahraničné

Český rozhlas doplatil na Zemanove vulgarizmy

Český prezident Miloš Zeman
Zdroj: TASR

Porušil zákon, tým, že ich odvysielal. Rozhlasová rada však uznala výnimočnosť situácie, keďže to bolo v živom vysielaní.

Český rozhlas porušil programom Hovory z Lánov, v ktorom prezident Miloš Zeman použil v nedeľu 2. novembra vulgárne slová, mediálny zákon aj svoj kódex. Rada ČRo na svojom dnešnom verejnom zasadaní však zároveň uznala výnimočnosť situácie, keď svoju úlohu zohralo prekvapenie v živom vysielaní a úcta k hlave štátu, informoval server Novinky.cz.

Do budúcnosti Rada ČRo vyzvala rozhlas, aby v prípade opakovania podobnej situácie rešpektoval svoj vlastný kódex. Rada nemôže rozhlas za porušenie pravidiel nijako sankcionovať, iba konštatovať, že sa prehrešok stal, napísali Novinky.cz.

Vedenie rozhlasu už ohlásilo, že mieni Hovory z Lánov aj naďalej vysielať naživo. Generálny riaditeľ ČRo Peter Duhan chce o situácii hovoriť s prezidentom republiky, schôdzka sa však zatiaľ neuskutočnila. Upozornenie na porušenie zákona pre odvysielanie vulgarizmov dala Českému rozhlasu už predtým aj Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie. Tá môže Českému rozhlasu síce sankciu uložiť, vulgarizmy však netrestá pokutami, skôr upozornením.

Prezident ČR Miloš Zeman použil vulgarizmy, keď v relácii Hovory z Lánov kritizoval prístup koalície ohľadne služobného zákona, ale aj na adresu ruskej dievčenskej punkovej skupiny Pussy Riot, keď prekladal jej názov do češtiny a hodnotil jej texty.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti