Zahraničné

Ukrajina zakázala vstup do krajiny 14 ruským umelcom

Kríza
Zdroj: Shutterstock.com

Mená ruských osobností sa dostali na čierny zoznam pre ich podporu anexie Krymského polostrova Ruskom.

Ukrajinské úrady zakázali vstup do krajiny 14 predstaviteľom ruských umeleckých a kultúrnych kruhov. Informovala o tom dnes agentúra TASS s odvolaním sa na ukrajinského ministra kultúry Jevgena Niščuka, ktorý sa o tomto kroku Kyjeva zmienil vo vysielaní domácej televíznej stanice 24.

Mená ruských osobností sa dostali na čierny zoznam pre ich podporu anexie Krymského polostrova Ruskom, ako aj pre ich zásadový postoj voči konfliktu na východe Ukrajiny. Určili ich činitelia štátnej bezpečnostnej služby, ministerstva zahraničných vecí a úradu generálnej prokuratúry.

Niščuk zoznam nekonkretizoval, zmienil sa iba o ruskom hercovi Michailovi Porečenkovi, ktorý na Ukrajine čelí trestnému stíhaniu. Štátny filmový ústav už skôr zakázal premietanie a vysielanie všetkých filmov, v ktorých Porečenkov účinkuje. V októbri odmietli vstup na Ukrajinu ruskému hercovi Ivanovi Ochlobystinovi.

Ruský spevák Josif Kobzon, preslávený v sovietskej ére, prišiel v septembri o svoje čestné občianstvo mesta Dnipropetrovsk, ktoré mu Ukrajinci udelili v roku 1995. V októbri napriek tomu pricestoval do povstaleckej bašty Doneck, kde svojím vystúpením podporil proruských separatistov bojujúcich proti vládnym silám.

Na zozname nežiaducich osôb ukrajinského ministerstva vnútra údajne figuruje približne 500 popredných ruských osobností, ktoré podporujú anexiu Krymu a decentralizáciu ukrajinskej vlády.

KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti