Ruský umelec nemá strach z Putina. Tvorí protivojnové plagáty

Ruský umelec nemá strach z Putina. Tvorí protivojnové plagáty
Zdroj: Profimedia

Ruský umelec Sergej Besov pôsobiaci v Moskve začal po ruskom vpáde na Ukrajinu tvoriť protivojnové plagáty, pre ktoré začal mať problémy s políciou, informovala agentúra AFP.

Sergej Besov (45) sa pred vojnou na Ukrajine zaoberal tlačou retro plagátov s aktualizovanými sloganmi z čias Sovietskeho zväzu. Bezprostredne po začiatku invázie začal vo svojej moskovskej dielni tlačiť plagáty s nápisom „Nie vojne".

Tento slogan však musel čoskoro nahradiť miernejším znením „Každý potrebuje mier", keďže putinovský režim zaviedol prísne cenzúrne zákony. Tie zakazujú nazývať boje na Ukrajine „vojnou" a zavádzajú väzenské tresty pre osoby usvedčené z tzv. diskreditácie ruskej armády.

Začiatkom marca sa v Besovovej dielni objavila polícia a zadržala dve jeho zamestnankyne. „Boli veľmi nervózne," povedal Besov s tým, že v súčasnosti čakajú na to, či budú voči nim vznesené nejaké obvinenia.

Umelec priznal, že zo strachu z možných represií svoju dielňu na niekoľko týždňov uzavrel, ale v súčasnosti už opäť funguje. „Dnes sú tieto plagáty o tom, čo sa nám deje. Hovoria o strachu," priblížil ruský umelec. Prvým plagátom, ktorý dal vytlačiť po znovuotvorení dielne, bol print so sloganom „Strach nie je dôvodom na nečinnosť".

Iný plagát s nápisom „Kognitívna disonancia" podľa Besova upozorňuje na to, koľko ľudí v Moskve si žije svojím bežným životom, zatiaľ čo „naši priatelia na Ukrajine trpia". Ešte horšie je podľa neho to, že Rusi si na túto nenormálnu situáciu začínajú zvykať.

Zdroj: Profimedia

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti