Zahraničné

Lenivým Slovákom odzvonilo. Z Británie ich pošlú domov

Lenivým imigrantom v Británii odzvonilo.
Lenivým imigrantom v Británii odzvonilo. Zdroj: Reuters

Britský premiér Cameron je, zdá sa, odhodlaný na všetko.

Veľká Británia vyhlásila vojnu lenivým migrantom z členských krajín Európskej únie. Kto si do pol roka v krajine nenájde prácu, bude sa musieť zbaliť a vrátiť sa domov.

O prísnejšej politike voči európskym migrantom sa v Británii dlho hovorilo, až teraz ale premiér z vízie urobil konkrétny plán.


David Cameron, britský premiér: "Migranti z krajín Európskej únie by sem mali prísť len za istou prácou. Naši daňoví poplatníci ich už viac nebudú živiť. Prístup k rôznym benefitom či sociálnemu bývaniu si zaistia až potom, keď si v Británii odpracujú aspoň štyri roky".

Ak aj za istou prácou neprídu, veľmi rýchlo sa budú musieť po nejakej poobzerať.

"Ak si prisťahovalec nenájde prácu do šiestich mesiacov, bude musieť opustiť Veľkú Britániu," dodal Cameron.

Plán má ešte niekoľko bodov, podstatné však je, že Cameron ho bude môcť zrealizovať len ak uspeje v budúcoročných voľbách. Okrem voličov však bude musieť presvedčiť aj politikov v Bruseli. Meniť európske zmluvy totiž nie je celkom jednoduché a súhlas bude potrebovať od všetkých členov Únie vrátane Slovenska.

Cameron je ale zdá sa odhodlaný na všetko. Britskú výnimku dokonca spojil s otázkou ďalšieho zotrvania Veľkej Británie v Únii.

LONDÝN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti