Zahraničné

Švajčiari dali prisťahovalcom zelenú

Referendum vo Svajciarsku.jpg

Proti iniciatíve Stop preľudneniu hlasovalo podľa prognózy televízie SRF 74 percent oprávnených voličov.

Švajčiarski voliči sa dnes v jednom z troch referend jednoznačne vyslovili proti radikálnemu obmedzeniu počtu prisťahovalcov. Proti iniciatíve Stop preľudneniu hlasovalo podľa prognózy televízie SRF 74 percent oprávnených voličov, zvyšok bol za.

K 14.00 h boli sčítané hlasy v 18 z 26 kantónov. Odporcovia protiprisťahovaleckej iniciatívy v žiadnom nezískali väčšinu.

Z čiastkových výsledkov vyplýva, že neuspeli ani zvyšné dva celonárodné plebiscity, v ktorých sa Švajčiari vyjadrili k tomu, či si želajú navýšenie zlatých rezerv (okolo 60 percent voličov povedalo nie) a zrušenie daňových výhod pre cudzincov. Pri druhom menovanom referende sa očakáva najtesnejší výsledok.

Konzervatívna ekologická skupina Ecopop navrhla, aby celkový počet imigrantov nebol vyšší než 0,2 percenta obyvateľov Švajčiarska. To by znamenalo obmedzenie množstva prisťahovalcov zo súčasných 100.000 na menej ako 17.000 ročne.

Návrh na sprísnenie imigračných kvót odsúdili hlavné švajčiarske politické strany i podnikateľské skupiny. Iniciátori referenda sa spoliehali na protiprisťahovalecké nálady veľkej časti verejnosti. 

Podporovatelia iniciatívy argumentujú potrebou zníženia rozpočtového zaťaženia krajiny, zatiaľ čo odporcovia varujú pred možnými negatívnymi dôsledkami reštrikcií pre švajčiarsku ekonomiku a vzťahy s EÚ.

ZURICH/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.