Zahraničné

Lekári bojujú o život poľského chlapčeka (2), jeho teplota klesla pod 12 stupňov

Dvojročný chlapec bojuje v nemocnici o život. Jeho telesná teplota klesla pod 12 stupňov.
Zdroj: TVN24

V noci nepozorovane odišiel z domu bosý a len v pyžame.

Lekári v Krakove bojujú o život chlapca (2) z juhopoľských Raclavic, ktorý v nedeľu o tretej hodine ráno odišiel bosý nepozorovane z domu len v pyžame. Keď ho jeho babička nemohla nájsť, zavolala políciu. Tá chlapca našla v bezvedomí neďaleko domu. Jeho telesná teplota ale klesla na necelých 12 stupňov Celzia.

Policajti do pátrania zapojili aj vrtuľník a chlapca našli o 8.00 h ráno zhruba 600 metrov od domu. Nejavil známky života. Policajt, ktorý ho našiel, vzal dieťa do najbližšieho domu a začal ho oživovať až do príchodu záchranky.

"Najnižšia teplota, pri akej sa zatiaľ na svete podarilo zachrániť človeka, bola 13,7 stupňa Celzia. Preto musíme byť opatrní pri stanovovaní diagnózy malého pacienta, "uviedol v televízii TVN24 lekár Tomasz Darokcha z nemocnice Jána Pavla II. v Krakove, kde je chlapec hospitalizovaný.

Hrozí poškodenie mozgu

Lekári bojovali o život chlapca, ktorý sa dostal do hlbokej hypotermie, niekoľko hodín.

"Do nedeľného večera sa podarilo špeciálnou metódou telo chlapca postupne ohriať na 27 stupňov a do 24 hodín od začiatku terapie by teplota jeho tela mala dosiahnuť 32 stupňov," opísal prognózu Darokcha.

Pacienta lekári udržujú v umelom spánku. Srdce i obličky mu už pracujú normálne, ale teplota jeho tela je stále príliš nízka a nie je jasné, či nebude mať poškodenú nervovú sústavu. Lekári majú obavy predovšetkým o jeho mozog.

Krakovská prokuratúra už začala vyšetrovanie okolností, za ktorých chlapec z domu zmizol. Babičku, ktorá mala chlapca na starosti, ale doteraz nemohla vypočuť, pretože sa nervovo zrútila, rovnako ako jeho rodičia.

KRAKOV/TVN24

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti