Prezident Putin opäť na verejnosti. Hovoril o „návrate území a upevnení moci“

Prezident Putin opäť na verejnosti. Hovoril o „návrate území a upevnení moci“
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident sa určitý čas neukázal na verejnosti. Kremeľ odmieta akékoľvek dohady o jeho zdravotnom stave. Pri príležitosti 350. výročia narodenia cára Petra Veľkého (9. júna) však prehovoril na moskovskej výstave. Vladimir Putin prirovnal svoje súčasné vojenské akcie k dobytiu pobrežia Baltského mora ruským cárom Petrom Veľkým počas jeho vojny proti Švédsku v 18. storočí. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. 

Putin skupine mladých podnikateľov povedal: „Človek nadobudne dojem, že bojmi vo Švédsku si niečo uchmatol. Ale on nič neuchmatol, on si to len vzal naspäť."

Keď Peter Veľký založil Petrohrad (po rusky Sankt Peterburg) a vyhlásil ho za hlavné mesto Ruského impéria, žiadna krajina v Európe neuznávala toto územie za súčasť patriacu Rusku, povedal Putin. „Každý ho pokladal za súčasť Švédska. Ale od dávnych čias tam spolu s ugrofínskymi národmi žili aj Slovania," dodal ruský líder.

„Je našou povinnosťou tiež si to vziať späť a upevniť," uviedol Putin, pričom evidentne narážal na inváziu Ruska na Ukrajine.

„Áno, v dejinách našej krajiny boli časy, keď sme boli nútení stiahnuť sa, ale iba preto, aby sme znovu nabrali silu a posunuli sa dopredu," dodal Putin.

Vyše tri storočia po tom, čo sa Peter Veľký pokúšal priblížiť Rusko Európe, si Rusi vo štvrtok pripomínali 350. výročie narodenia tohto cára za okolností, keď je ich krajina mimoriadne izolovaná z dôvodu ukrajinského konfliktu.

Peter I., nazývaný Veľký, najprv vládol ako ruský cár a potom až do svojej smrti v roku 1725 ako ruský imperátor.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti