Zahraničné

Do kšeftov mafie sa údajne zaplietol aj starosta Ríma

Na archívnej snímke z 18. júla 2009 rímsky starosta Gianni Alemanno
Zdroj: TASR

Vydali na 29 osôb zatykače pre podozrenie z členstva v organizovanej zločineckej skupine, ďalších osem ľudí zostáva v domácej väzbe.

Talianska polícia odhalila pri razii voči mafiánom prepojenia s politickou scénou a zadržala desiatky podozrivých. Informovali o tom tlačové agentúry ANSA a DPA.

Podľa správ vydali na 29 osôb zatykače pre podozrenie z členstva v organizovanej zločineckej skupine, ďalších osem ľudí zostáva v domácej väzbe. Vyšetrovanie sa však navyše týka asi sto podozrivých, medzi ktorými je aj niekdajší prvý muž talianskej metropoly Gianni Alemano.

Samotný bývalý starosta Ríma sa voči podozreniam obhajoval tvrdením, že každý, kto ho pozná, vie o jeho neustálom boji proti mafiánom a zločineckým organizáciám.

Príslušníci policajných útvarov špeciálneho určenia prehľadali dnes z iniciatívy prokuratúry nielen bydliská viacerých podozrivých, vrátane Alemana, ale aj ich kancelárske priestory, pričom zhabali majetok v celkovej hodnote asi 200 miliónov eur.

Prípad sa podľa oficiálne nepotvrdených správ týka korupcie a manipulácií s výberovými konaniami a verejnými financiami.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.