Najkrajší darček: Matky darovali dcéram maternice

bábo.jpg

Transplantácia maternice je nádejou pre 15-tisíc žien. Ide tak o fantastický pokrok v medicíne.

Byť matkou je úžasné a znamená predovšetkým bezhranične milovať, ale aj v mnohom sa obetovať. A takáto žena vie, že šťastný úsmev dieťaťa okamžite každej matke vynahradí všetky tie ťažké chvíle, kedy nevládala, bola unavená alebo o sebe pochybovala. Preto sa tieto ženy rozhodli darovať tento pocit aj svojim dcéram a neteriam.

Tieto ženy sa narodili bez maternice alebo im ju museli vyoperovať pre rakovinu. Väčšina z nich má okolo 30 rokov. Lekársky tím zo Švédska na čele s Matsom Brännströmom zmenil deviatim ženám život. Transplantovali im maternice od žijúcich dobrovoľníčok - ich príbuzných.

Pacientkam sa podarilo otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa. Ide tak o fantastický pokrok v medicíne. Do lekárskeho projektu sa pôvodne zapojilo desať žien. Ku konečnej transplantácii sa nakoniec dopracovalo deväť z nich. Jedna z pacientok nemohla podstúpiť operáciu pre zdravotné komplikácie. Dve z nich sa momentálne tešia svojmu bábätku.

Lekár, ktorý bol pri narodení prvého dieťaťa chválil babičky, ktoré darovali loná svojim dcéram. „Je to absolútne mimoriadny dar. Je to najlepšie, čo mohli kedy urobiť pre svoje dcéry," povedal dojatý gynekológ, Herik Hagberg.


GÖTEBORG/Daily Mail, md

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti