Zahraničné

Kapitán stroskotanej Concordie zase "perlil" na súde

Vyslobodzovanie lode Costa Concordia
Zdroj: TASR

Vraj skorú evakuáciu som nepokladal za nutnú. Tvrdí, že na začiatku katastrofy bola hlúpa chyba.

Kapitán Francesco Schettino, súdený za zabitie 32 ľudí počas havárie výletnej lode Costa Concordia pri pobreží Talianska v roku 2012, dnes na súde v meste Grosseto vypovedal, že nepokladal za potrebné nariadiť skorú evakuáciu plavidla. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Mnoho ľudí skočilo do mora z nakláňajúcej sa luxusnej lode po tom, ako počas plavby narazila na skaly pri ostrove Giglio a na hladinu bolo možné spustiť len niekoľko záchranných člnov. Ľudia, ktorí nešťastie prežili, na súde v toskánskom Grossete svedčili, že evakuácia bola oneskorená a chaotická.

Schettino včera vypovedal, že Concordia stroskotala v dôsledku hlúpej chyby

Schettino dnes vypovedal, že ako kapitán - na palube lode "druhý po Bohu" - sa rozhodol nepodniknúť skorú evakuáciu, pretože chcel priviesť vážne poškodenú Concordiu bližšie k brehu.

Kapitán Schettino je obvinený aj z predčasného opustenia lode, keď sa na jej palube ešte nachádzalo mnoho pasažierov a členov posádky, a taktiež zo spôsobenia havárie.
Kapitán svedčil na súde už druhý deň.

Luxusná výletná loď Costa Concordia narazila na skaly a prevrátila sa na bok v nočných hodinách 13. januára 2012, keď sa odklonila od trasy a urobila približovací manéver pri ostrove Giglio. Na palube sa nachádzalo celkovo 4229 ľudí, z nich 32 pri nehode zahynulo.

Zdroj: TASR

"Na začiatku katastrofy bola hlúpa chyba," povedal 54-ročný Schettino na súde. Na mysli mal nedostatočnú komunikáciu medzi ním a zvyšnými členmi posádky tesne pred kolíziou.
Schettino na súde tiež povedal, že odklon od trasy a približovací manéver podnikli ako zaujímavosť pre verejnosť.

Na súdnom procese v stredotalianskom Grossete je kapitán jediným obžalovaným a hrozí mu 20 rokov väzenia. Verdikt možno očakávať už na budúci mesiac, ale celý právny prípad sa môže ťahať roky vďaka odvolaniam. 


GROSSETO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.