Zahraničné

Prvé správy o zajatom fotoreportérovi v Jemene

Luka Somers
Zdroj: TASR/AP

Somersa uniesli vlani v septembri za nejasných okolností v hlavnom meste Saná.

Jemenská odnož teroristickej organizácie al-Káida zverejnila dnes na webových stránkach YouTube video, v ktorom sa vyhráža vláde USA zabitím rukojemníka, 33-ročného britsko-amerického fotoreportéra Luka Somersa, informoval denník The New York Times.

Ide o prvé správy o tomto žurnalistovi, ktorého za nejasných okolností uniesli v septembri minulého roka v jemenskom hlavnom meste Saná.

Somers pracoval v Jemene viac než dva roky aj ako tlmočník. Trojminútové video ho zachytáva v posledných 30 sekundách, ako prosí o záchranu zo životunebezpečnej situácie.

"Hľadám akúkoľvek pomoc, ktorá by ma odtiaľto dostala preč. Som si istý, že môj život je v ohrození. Žiadam preto, ak sa dá niečo urobiť, prosím, urobte to. Ďakujem vám," povedal Somers.

Jeho výzve predchádza príhovor lídra skupiny al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) Násira Ansího, ktorý varuje, že rukojemníka čaká "neodvratný osud", ak do troch dní nebudú splnené požiadavky teroristov.

Ansí žiada americkú vládu, aby zastavila útoky svojich bezpilotných lietadiel a vojakov.

Video sa objavilo osem dní po tom, ako americké komando v spolupráci s miestnymi vojakmi oslobodilo osem rukojemníkov, ktorých AQAP zadržiavalo v jaskyni na východe Jemenu. Somers patril k tým, ktorí mali byť zachránení, v čase operácie sa však nenachádzal v danej jaskyni, uviedli úrady oboch krajín.

https://www.youtube.com/watch?v=qiMXV-A0V6w


NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti