Schválili prvý účinný liek proti plešinám. Funguje takmer u polovice pacientov

Schválili prvý účinný liek proti plešinám. Funguje takmer u polovice pacientov
Alopécia.

Americký Úrad pre kontrolu liečiv (FDA) schválil liek na alopéciu, ktorý u mnohých pacientov obnovuje rast vlasov. Prípravok pritom nie je vyvinutý priamo proti úbytku pokrývky hlavy. Už dlhšie sa používa pri reumatoidnej artritíde. Vyvinula ho spoločnost Eli Lilly a ako píše The New York Times, už čoskoro by ho mohli nasledovať ďalšie dva lieky od iných spoločností.

Alopécia je ochorenie, ktoré sa prejavuje vypadávaním telesného ochlpenia, najčastejšie vlasov. Môže však byť aj v horších formách, ktoré sa prejavujú ako strata všetkého ochlpenia, vrátane toho v nose alebo v ušiach.

FDA teraz schválil liek baricitinib. Ten obnovuje rast vlasov tým, že blokuje imunitný systém, aby neútočil na vlastné vlasové folikuly. Schválenie je dôležité najmä preto, aby poisťovne začali tieto drahé prípravky pacientom preplácať. Jeden mesiac liečby stojí okolo 2500 dolárov, teda asi 2392 eur.

Liek od Eli Lilly otestovali dve štúdie, ktoré táto firma financovala. Výsledky vyšli v odbornom časopise New England Journal of Medicine. Štúdií sa celkovo zúčastnilo 1200 pacientov s ťažkou alopéciou. Takmer 40 percent pacientov, ktorí liek užívali, malo po 36 týždňoch úplný alebo takmer úplný rast vlasov. Po celom roku mala vlasy späť takmer polovica pacientov.

Podľa Bretta Kinga z Yaleovej univerzity, ktorý liek vyvíja, nie je 50-percentný účinok maximum. Dá sa vraj očakávať, že pokiaľ niekomu nezaberie jeden z trojice liekov, môže skúsiť ďalší, ktorý môže priniesť zmenu.

Dávnejšie prípravok baricitinib skúmali európske liekové agentúry, našli však vtedy veľké množstvo závažnejších vedľajších účinkov. V terajších dvoch štúdiách však evidovali len relatívne mierne nežiaduce účinky, vrátane malého zvýšenia rizika akné, infekcií močových ciest a ďalších infekcií. Tieto nežiaduce účinky boli ľahko liečiteľné alebo sa zlepšili bez liečby. O vedľajších účinkoch a možných rizikách informuje výrobca lieku v tlačovej správe.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti