Zahraničné

Len 9-ročný chlapec dokázal to, čo nezvládne väčšina dospelých

Za sebou už má aj Kilimandžáro.
Zdroj: Facebook

Tyler Armstrong z Kalifornie sa ženie za rekordom.

Len deväťročný chlapec z južnej Kalifornie sa stal najmladším človekom v dejinách, ktorý v Argentíne vystúpil na vrchol 6 962 vysokej Aconcaguy, najvyššieho štítu západnej a južnej pologule.

Zdroj: Facebook

Tyler Armstrong z mesta Yorba Linda dosiahol vrchol Aconcaguy spolu so svojím otcom Kevinom a tibetským šerpom Lhawangom Dhondupom na Prvý sviatok vianočný. Keď zostupovali späť k základnému táboru, bol Tyler oveľa menej ustatý ako jeho otec a ich sprievodca, uviedol Nicolas Garcia, ktorý z mesta Mendoza riadil logistiku výpravy. "Je to rekord. Ešte nikdy predtým nevystúpil na vrchol Aconcaguy nikto, kto by mal len deväť rokov," povedal Garcia.

V dejinách je jeden mladší človek, ktorý sa však dostal len do nižších partií masívu Aconcaguy, poznamenal Garcia: pred 500 rokmi obetovali vo výške 5 300 metrov na jednom z nižších vrcholov masívu zvanom Pyramide chlapca z kmeňa Inkov. Vedci skúmajúci jeho mumifikované telo, ktoré sa našlo v roku 1985, stanovili jeho vek na sedem rokov.

Zdroj: Facebook

Len 30 percent z ľudí, ktorí každoročne získajú povolenie vystúpiť na Aconcauu, napokon aj dosiahne jej vrchol, uviedol Garcia a dodal, že zvyčajne nedostane povolenie nikto mladší ako 14 rokov. Armstrongovci si najali právnika, ktorý presvedčil sudcu, že Tyler na vrchol bezpečne vystúpi. V ôsmich rokoch totiž vystúpil na 5 895 metrov vysoké Kilimandžáro v Tanzánii a po zdolaní Aconcaguy je odhodlaný vystúpiť na všetkých "sedem vrcholov", teda na najvyššie končiare všetkých siedmich svetadielov.

Aconcagua vie ukázať aj svoju temnú tvár. Minulý rok pri pokuse o jej zdolanie zahynuli traja horolezci, aj keď v roku 2011 tam nebol zaznamenaný ani jeden smrteľný úraz, a ani počas tohtoročnej lezeckej sezóny na hore zatiaľ nikto nezahynul, povedal Garcia. Od prvovýstupu na Aconcaguu v roku 1897 zahynulo pri pokusoch o jej zdolanie viac ako 110 ľudí, dodal.

"Tyler je veľmi živé dieťa, veľmi úprimné. A na svoje výstupy sa veľmi dôkladne pripravuje," povedal Garcia. "Ani on, ani jeho otec nemajú záujem o nejaké lacné dobrodružstvo. K svojmu projektu pristupujú veľmi konzervatívne, majú veľmi skúseného sprievodcu, takže podľa mňa ich výstup nemožno označiť za neopatrnosť," dodal Garcia.

ARGENTÍNA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.