Ukrajina sa chystá oslobodiť svoje územia, všetko vrátane Krymu

Ukrajina sa chystá oslobodiť svoje územia, všetko vrátane Krymu
Zdroj: TASR/AP

Zbrane dodané Spojenými štátmi pomôžu Ukrajine získať späť Rusmi okupované územia vrátane Krymu a Donbasu. Uviedol to ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov vo štvrtok v rozhovore pre americkú stanicu CNN. 

„Chystáme sa oslobodiť všetky naše územia, všetko vrátane Krymu," uviedol Reznikov, s ktorým sa zhováral reportér CNN Matthew Chance v Bruseli. 

„Krym je pre Ukrajinu strategickým cieľom, pretože je to ukrajinské územie. Ale budeme postupovať krok za krokom," povedal. 

Ako ďalej priblížil, prvým krokom bude stabilizácia situácie, aby sa predišlo ďalším stratám na životoch. Druhou etapou je podľa neho zatlačenie ruských jednotiek naspäť na pozície, na ktorých boli pred inváziou z 24. februára. 

Súvisiaci obsah

​Diskusie s ukrajinskými partnermi o tom, ako oslobodiť územia vrátane Krymu, sa podľa Reznikova uskutočnia až v tretej etape. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že nezaútočia zbraňami voči Rusku, Ukrajina však nepovažuje Krym za ruské územie. 

Na otázku, či by pokus o opätovné dobytie Krymu vojenskými prostriedkami Rusko, ktoré považuje tento polostrov za súčasť Ruskej federácie, ešte viac nevyprovokovalo, Reznikov odpovedal, že na tom nezáleží. 

„To je jedno. Pretože Rusi budú toho svedkami v Chersone, uvidia to v Záporoží aj v Mariupole, lebo to sú ukrajinské územia a Krym je tiež ukrajinský," dodal.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti