Zahraničné

Prečítajte si, akou fintou predbehla Čína USA

Čína a USA
Zdroj: Shutterstock.com

Ázijská krajina dlhé roky vysokým tempom zvyšuje ekonomickú výkonnosť.

Čína má podľa jednej metodiky už výkonnejšiu ekonomiku (vyššie HDP) než USA. Hoci podľa štandardného merania sa v Spojených štátoch ročne vytvoria tovary a služby za zhruba 16 biliónov dolárov, kým v Číne za necelých 10 biliónov USD, po zohľadnení nižších cien Číňania vyprodukujú 17,6 bilióna dolárov a Američania 17,3 bilióna, upozornil napríklad sme.sk.

Podobné platí napríklad aj v porovnávaní platov. Nemec dostával vlani v priemere mesačne plat približne 3800 eur, kým Slovák necelých 850 eur, ale po zohľadnení cien (parita kúpnej sily) bol nemecký zárobok 2230 eur. 

Ázijská krajina síce dlhé roky vysokým tempom zvyšuje ekonomickú výkonnosť, ale životná úroveň väčšiny obyvateľov za západom zaostáva.

Výhoda nižších cien však platí na Slovensku i v Číne len doma. Ak si chcú ľudia kúpiť výrobky zo zahraničia, musia platiť svetové ceny.

Aj preto viacerí ekonómovia "fintu", ktorou sa Čína prepracovala pred USA, neuznávajú.

Navyše v prepočte na obyvateľa je aj po zohľadnení cien rozdiel v prospech Američanov naďalej priepastný. Po rozpočítaní na približne 320 miliónov obyvateľov USA vychádza zhruba 55-tisíc dolárov na hlavu, v Číne je to pri 1,36 miliardy ľudí len necelých 13-tisíc dolárov.

Na strane druhej, na každého Američana už pripadá verejný dlh vo výške HDP (zhruba 50-tisíc dolárov), kým na Číňana asi 1300 dolárov dlžôb.


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti