Zahraničné

Americký Senát chce zverejniť správu, ktorá môže vyvolať násilnosti

Mučenie väzeň
Zdroj: Shutterstock.com

Je to správa o o tvrdých vypočúvacích metódach CIA.

Americká vláda varovala Senát pred zverejnením správy o tvrdých vypočúvacích metódach Ústrednej spravodajskej služby (CIA), plánovaným na budúci týždeň.

Minister zahraničných vecí John Kerry z tohto dôvodu telefonoval senátorke Dianne Feinsteinovej, ktorá chce správu publikovať už niekoľko mesiacov, uviedla cez víkend pre agentúru DPA hovorkyňa americkej rady pre národnú bezpečnosť Bernadette Meehanová.

Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí USA Jen Psakiovej Kerry upozornil, že správa by mohla vyvolať nové násilnosti na Blízkom východe a ohroziť ďalších amerických rukojemníkov.

Spravodajský výbor Senátu, ktorému Feinsteinová predsedá, v apríli po niekoľkoročnom spore hlasoval za zverejnenie správy. Sprístupnené by malo byť približne 500-stranové zhrnutie celkovo 6300-stranovej správy vypracovanej demokratmi vo výbore, ktorí šesť rokov skúmali milióny tajných dokumentov CIA, uviedla agentúra AP.

Správa sa zaoberá mučením zadržaných členov al-Káidy agentmi CIA v tajných väzeniach v Európe a Ázii v rámci tzv. vojny proti terorizmu po útokoch v USA z 11. septembra 2001. Podľa mnohých amerických predstaviteľov, ktorí ju čítali, obsahuje znepokojivé nové detaily o používaní metód ako sú upieranie spánku, zadržiavanie v tesných priestoroch, ponižovanie či tzv. simulované topenie, známe ako waterboarding.

Meehanová zdôraznila, že Obama naďalej podporuje rýchle zverejnenie skrátenej správy. Vláda a Senát však podľa novín New York Times viedli mesiace spor okolo toho, ktoré časti správy by nemali byť zverejňované.

WAHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti