Británia vydá Juliana Assangea do USA. WikiLeaks podá odvolanie

Británia vydá Juliana Assangea do USA. WikiLeaks podá odvolanie
Zdroj: TASR/AP

Britská ministerka vnútra Priti Patelová schválila v piatok žiadosť vlády Spojených štátov o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, uviedol jej úrad podľa agentúry AP. 

Britské ministerstvo vnútra spresnilo, že šéfka rezortu musí podpísať príkaz na extradíciu, ak nie sú dôvody na zákaz vydania tohto príkazu, pričom súd nijaké takéto dôvody nenašiel. Assange má teraz 14 dní na podanie odvolania. 

Ide o významný moment v Assangeovom dlhoročnom boji proti svojmu vydaniu do USA – aj keď nevyhnutne nemusí znamenať jeho koniec. 

Samotný Assange označil schválenie svojej extradície za temný deň pre slobodu tlače i samotné Spojené kráľovstvo. 

Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu poskytli azylovú ochranu. 

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, z nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. 

WikiLeaks plánuje podať odvolanie 

„Julian neurobil nič zlé. Nespáchal žiadny zločin a nie je zločinec. Je novinár a vydavateľ a je trestaný za to, že robil svoju prácu," píše WikiLeaks na Twitteri. 

Prípad svojho zakladateľa označila WikiLeaks za politický a prejav pomsty amerických štátnych orgánov. Assange zverejnil dôkazy, že USA sa dopustili vojnových zločinov a usilujú sa ich zakryť.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti