Zahraničné

USA v pohotovosti. Zverejnia správu, ktorá môže skončiť nebezpečnou odvetou

Biely dom - Obamov nový domov
Zdroj: Internet

Dokument obsahuje obvinenia o tvrdých metódach vypočúvania CIA.

Americké veľvyslanectvá, vojenské jednotky a ďalšie americké zariadenia sa pripravujú na prípadné bezpečnostné hrozby súvisiace s dnešným plánovaným zverejnením správy o tvrdých vypočúvacích praktikách americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Informoval o tom v pondelok Biely dom.

Správa senátneho výboru pre tajné služby bude prvým zverejneným opisom toho, ako využívala CIA mučenie voči podozrivým členom al-Káidy, zadržiavaným v utajovaných zariadeniach v Európe a Ázii v rokoch, ktoré nasledovali po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001. Výbor podľa očakávania zverejní 480-stranové zhrnutie vyše 6000-stranovej správy, spracovanej demokratmi vo výbore.

"Sú náznaky, že zverejnenie správy môže viesť k väčšiemu riziku pre americké zariadenia a jednotlivcov po celom svete," uviedol v pondelok hovorca Bieleho domu Josh Earnest, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Podľa mnohých amerických predstaviteľov, ktorí správu čítali, dokument obsahuje obvinenie, že tvrdé metódy vypočúvania nepriniesli výnimočné ani životy zachraňujúce špionážne informácie. Správa dokonca tvrdí, že CIA klamala predstaviteľom Bieleho domu, ministerstvu spravodlivosti a kontrolným kongresovým výborom o utajovanom programe.

Earnest povedal, že bez ohľadu na to, či Spojené štáty zhromaždili dôležité informácie prostredníctvom vypočúvaní, "prezident je presvedčený, že takéto metódy nie sú oprávnené, nie sú v zhode s našimi hodnotami a neprinášajú nám väčšiu bezpečnosť".

Kým Biely dom víta zverejnenie súhrnnej správy, niektorí predstavitelia uvádzajú, že majú obavy z prípadných bezpečnostných hrozieb, ktoré môžu nasledovať.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.