Chceli by ste žiť v Taliansku, Chorvátsku či Francúzsku? Pokojne, dom tam kúpite už za euro

Taliansko
Taliansko Zdroj: shutterstock.com/essevu

Taliansko už niekoľko rokov predáva v mestách domy za jedno euro. Jedným z nich bolo ikonické mestečko pod Etnou, sicílske mesto Troina či Sambuca. Tento rok koncept zaujal aj iné štáty. Svoju novú nehnuteľnosť tak môžete získať za symbolickú sumu aj v Chorvátsku či Francúzsku. Má to však jeden háčik.

Taliansko

Najširšiu ponuku domov má opäť Taliansko. Príčina je jednoduchá, z malých obcí a mestečiek sa ľudia presúvajú do veľkomiest. Aby domy nechátrali a nezostali oblasti vyľudnené, ponúkajú ich za symbolické euro. Ako sme však spomenuli vyššie, má to jeden háčik. Súčasťou zmluvy je aj záväzok, podľa ktorého musíte dom do troch rokov zrekonštruovať. V niektorých domov by ste dokonca mali aj skutočne bývať, uvádza portál tn.nova.cz.

Na výber máte severné, stredné aj južné mestá. Milovníci turistiky by si mali zvoliť obec Albugnano v blízkosti Turína. Ako na skok sú totiž Alpy, vhodné nielen na prechádzky, ale ideálne aj na aj lyžovanie. Samotárom môže vyhovovať aj osada Borgomezzavelle, obklopená vrcholmi Álp.

V strednej oblasti vás môže zaujať obec Cantiano neďaleko San Marína, alebo Fabbriche di Vergemoli s historickým kamenným mostom a, samozrejme, lokálnym vínom nachádzajúca sa v Toskánsku. Celkovo však máte na výber takmer 40 lokalít z talianskej čižmy, 25 na Sicílii a päť v Sardínii. Ich lokality nájdete na interaktívnej mape tu. Niektoré oblasti sú pritom len kúsok od mora, tešiť by ste sa tak mohli na taliansku romantiku a krásne západy slnka.

Chorvátsko

V severnom Chorvátsku, na hraniciach s Maďarskom, sa nachádza dedina Legrad, v ktorom predávajú domy za jednu kunu (cca 0,13 eur). Aj tentokrát ide o opustené domy. Doposiaľ ich uviedli na trh 19, no 17 sa už aj predalo, uvádza agentúra Reuters

Aby ste sa mohli podpísať pod kúpnu zmluvu, mali by ste mať menej ako 40 rokov a byť finančne zaistený. No a taktiež si svoju nehnuteľnosť musíte nechať aspoň 15 rokov. Ak sa vám dom podarí zrenovovať do päťtisíc eur, poteší vás aj preplatenie 20 percent nákladov, ktoré ponúka starosta.

Francúzsko

Svoj vysnívaný dom si možno nájdete vo Francúzsku. Za jedno euro ponúkajú nehnuteľnosti v meste Saint-Amand-Montrond, teda asi 300 kilometrov južne od Paríža. Nový majiteľ však v dome skutočne musí bývať, nemôže ho prenajať. Do šiestich mesiacoch by ste svoju novú nehnuteľnosť mali začať rekonštruovať a prerábku dokončiť do dvoch rokov. Potom vás už čaká nový život na francúzskom vidieku, píše dispatches.com. Portál však informuje aj o lacných domoch v Portugalsku, Španielsku či Japonsku. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti