Vedci objavili nový druh chlpatého kraba. Huby nosí ako klobúk

Vedci objavili nový druh chlpatého kraba. Huby nosí ako klobúk
Objavený krab. Zdroj: Facebook/Courtesy of the WA Museum

Rodina počas prechádzky objavila na pobreží Západnej Austrálie nový druh chlpatého kraba, ktorý na chrbte nosí morské huby a ďalšie živočíchy ako klobúk a chráni sa tak pred útokmi predátorov. Píše o tom The Guardian.

Kôrovec, ktorý dostal latinský názov Lamarckdromia beagle, vedci pomenovali po lodi, s ktorou sa prírodovedec Charles Darwin vydal na cestu okolo sveta. Nový druh patrí do čeľade Dromiidae, ktorú odborníci prezývajú huboví kraby. Kôrovce z tejto čeľade využívajú k ochrane morské huby. Tieto tvory si upravujú pomocí pazúrov a nosia ich na chrbte ako klobúky. Maskujú sa tak pred predátormi ako sú chobotnice alebo iné kraby.

Vedec Andrew Hosie zo západoaustrálskeho múzea uviedol, že tieto kraby majú zadné nohy špeciálne prispôsobené k držaniu „ochranných“ klobúkov. „Huba skrátka rastie a prispôsobuje sa tvaru chrbtu kraba,“ povedal. Huby môžu byť väčšie než samotný krab a pôsobia tiež ako odstrašujúci chemický prostriedok.

„Niektoré zlúčeniny, ktoré tieto huby produkujú, sú veľmi škodlivé,“ dodal Hosie. „Nie je mnoho aktívnych predátorov, ktorí by mali záujem nechať sa pohryznúť hubou len preto, aby sa dostali ku krabovi,“ doplnil vedec.

Vyplavený exemplár „chlpáča“ našla rodina, ktorá žije v meste Denmark v južnej časti spolkového štátu Západná Austrália. Kraba následne poslala do múzea na identifikáciu. Hosie a Colin McLay, morský biológ z Canterburskej univerzity na Novom Zélande následne kraba opísali ako nový druh.

Pri porovnávaní vyplaveného kraba s inými kôrovcami v zbierke múzea objavili niekoľko exemplárov tohto druhu, ktoré boli skôr neidentifikované alebo chybne určené. Najstarší  nájdený exemplár pochádza z decembra 1925.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti