Dievča sa popŕhlilo o jedovatú rastlinu, skončilo s pľuzgiermi. Invázny druh rastie aj u nás

Dievča sa popŕhlilo o jedovatú rastlinu, skončilo s pľuzgiermi. Invázny druh rastie aj u nás
Ruka po popŕhlení sa o boľševník obrovský. Zdroj: Facebook/Hardy Mill Primary School

Začalo to nevinnou hrou a skončilo prevozom do nemocnice. Sociálne siete a médiá obleteli fotografie štvorročného dievčaťa. To sa na začiatku júna škaredo popŕhlilo o jednu z najobávanejších a najjedovatejších rastlín nielen vo Veľkej Británii, kde k prípadu došlo, ale aj na Slovensku. Píše Daily Star.

Kontakt s bolševníkom obrovským dievčatku z Manchesteru spôsobil na rukách obrovské pľuzgiere a popáleniny druhé stupňa. Fotky hrozivých zranení uverejnila základná škola Hardy Mill, ktorú dievča navštevuje.

O tejto rastline sa vie, že ide o vysoko invázny druh pochádzajúci z oblasti strednej Ázie a dorastá do výšky až piatich metrov. Jej biele okvetie, zložené okolíky, môžu dosahovať v priemere aj pol metra. V súčasnosti sa bolševník nachádza v mnohých štátoch severnej pologule.

Bolševník obrovský.

Nebezpečenstvo tejto rastliny spočíva v tom, že môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy, najmä poleptanie pokožky. Jej toxíny totiž prenikajú hlboko do buniek.

V prípade citlivejších jedincov môže dôjsť ku kožnej reakcii už pri samotnom dotyku s listom. Vážne zdravotné komplikácie môžu nastať aj pri vdýchnutí rastlinných štiav. Pokiaľ sa človek pofŕka šťavou, je nutné okamžite zasiahnuté miesto opláchnuť silným dlhotrvajúcim prúdom vody a po opláchnutí ho ukryť pred svetlom.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti