Ruskí vojaci dostali za úlohu ovládnuť Luhanskú oblasť do 26. júna. Ničia mesto za mestom

Ruskí vojaci dostali za úlohu ovládnuť Luhanskú oblasť do 26. júna. Ničia mesto za mestom
Zdroj: Profimedia

Ukrajina v utorok vyhlásila, že priemyselné mesto Lysyčansk v Donbase na východe krajiny čelí ťažkému ostreľovaniu ruskými silami. Donbas je už niekoľko týždňov centrom intenzívnych bojov medzi kyjevskou armádou a ruskými inváznymi jednotkami, infromuje agentúra AFP. 

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj v príspevku na sociálnej sieti napísal, že boje prebiehajú v priemyselnej zóne mesta Severodoneck. Takisto spomenul „katastrofálne ničenie" v Lysyčansku. Priblížil, že počas pondelka podnikali ruské jednotky na Lysyčansk ťažké útoky, pri ktorých zomrel najmenej jeden človek. 

„Zisťujeme konečný počet obetí, pretože včera bolo takmer nemožné sa v meste bezpečne pohybovať," uviedol. Zničené boli obytné budovy, ako aj policajná stanica. 

​Ruské sily podľa Hajdajových slov dostali za úlohu ovládnuť celú Luhanskú oblasť do 26. júna, čo sa im však podľa jeho slov „za päť dní nepodarí". Ďalšie podrobnosti neuviedol. 

Lysyčansk sa nachádza na opačnom brehu rieky Donec naproti  mestu Severodoneck, ktoré sa stalo epicentrom bojov na východe Ukrajiny o ovládnutie priemyselného regiónu Donbas. Ten je tvorený oblasťami Doneckou a Luhanskou. 

Týždne trvajúce boje zničili časti tohto mesta a stali sa jednými z najkrvavejších od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy z 24. februára. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti