Nemecko bojuje s drahým benzínom. Ľuďom dotujú trojmesačnú permanentku na verejnú dopravu za 9 eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mnohí Európania majú pred letnými prázdninami hlavu v smútku. Ceny palív stúpajú a tankovanie je zlým snom už aj pre motoristov v bohatých západných krajinách.

Na čerpacej stanici pri letisku v Kolíne nad Rýnom sa ľuďom pri pohľade na displej krúti hlava. Rozdiel medzi načerpaným benzínom a cenou je čoraz väčší. Kým eurá naskakujú bleskovo, litre pribúdajú veľmi pomaly.

„Myslím si, že ľudia si už zvykli na vysoké ceny pohonných látok, aj keď je to hrozné. Ale jazdiť musíme,“ povedal 25-ročný študent z Nemecka. Naopak, 80-ročný senior uvažuje, že na jeseň sa zbaví auta. Aj keď nemecká vláda znížila dane, vôbec to nepomohlo a ceny palív stále stúpajú. Ľudia preto húfne prešli z áut na verejnú dopravu. Za trojmesačnú permanentku totiž zaplatia len deväť eur. 

„Niektorí obyvatelia dostali permanentky automaticky. Predali sme už 25 miliónov lístkov. Je to obrovské číslo,“ uviedol šéf nemeckej asociácie dopravných spoločností Lars Wagner. Oplatí sa to najmä tým, ktorí za prácou denne cestujú. Vlak je výrazne lacnejší ako pravidelné tankovanie auta. Nevýhodou sú preplnené stanice a nedostatok miest na sedenie vo verejnej doprave.

S vysokou infláciou sa svojsky vyrovnáva aj susedné Maďarsko. Najskôr zastropovalo ceny palív a neskôr zaviedlo dvojité ceny pre domácich a cudzincov, čím Budapešť opäť podráždila úradníkov v Bruseli.

„Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Je našou povinnosťou konať. Iný spôsob ochrany záujmov maďarského ľudu neexistuje. Nebyť stropu cien pohonných hmôt, zdraželi by aj ostatné produkty,“ vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Cenový strop sa Maďarom vypláca. Liter tankujú za jeden a štvrť dolára. Ekonómovi z maďarskej centrálnej banky Györgymu Suranyiovi sa to však nepáči. „Vláda nemala siahať na cenu. Ak by stúpla, tak by rafinéria mala nadmerný zisk, ktorý radšej vláda mohla zdaniť a z tých peňazí pomôcť rodinám,“ povedal ekonóm.

Orbánov kabinet začal zdaňovať veľké podniky a letecké spoločnosti. Takúto politiku Budapešti považuje Brusel opäť za kontroverznú a chce konať.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.