Luxusnú jachtu, ktorá patrí Rusovi, zadržiavajú vo Veľkej Británii. Ten sa bráni, že nemá napojenie na Putina

Stala sa jedným zo symbolov trestu za vojnu na Ukrajine. Luxusnú jachtu, ktorá patrí ruskému majiteľovi, už niekoľko týždňov zadržiavajú v Spojenom kráľovstve. Úrady argumentujú tým, že sa na ňu vzťahujú zavedené sankcie voči oligarchom napojeným na Kremeľ.

Namiesto toho, aby sa plavila po mori, stojí zakotvená v jednom z londýnskych prístavov. Moderná jachta láka pozornosť médií už od konca marca, keď jej britské úrady zakázali opustiť krajinu. Odvolávajú sa pritom na sankcie, ktoré prijali niektoré štáty po tom, ako Rusko napadlo svojho suseda. Majiteľ lode Sergej Naumenko však tvrdí, že na neho sa sankcie nevzťahujú a že sa stal obeťou vládnej svojvôle.

Prípad sa stal taký slávny, že pred jachtou pózoval aj britský minister dopravy. Ten si stojí za svojím tvrdením, že prepojenie medzi majiteľom lode a šéfom Kremľa existuje. Pokyn k jej zadržaniu osobne podpísal. V oficiálnom vyhlásení sa spomína, že jeho rezort pevne stojí za svojím rozhodnutím zadržať akýkoľvek majetok, ktorý spĺňa podmienky prijatých sankcií. Druhá strana však vidí veci inak a tvrdí, že majiteľ jachty nie je spojený s Vladimirom Putinom.

Faktom je, že jeho meno sa neobjavuje ani na zozname známych prokremeľských oligarchov. Ďalšie detaily prípadu však úrady nezverejnili a hovoria o zložitej vlastníckej štruktúre. Jej úlohou je zrejme krytie skutočného majiteľa plavidla. Aj preto ju údajne registrovali na karibskom ostrove Svätý Krištof a pláva pod maltskou vlajkou.

Britská vláda sa obhajuje okrem iného aj tým, že loď vlastne nezabavili a naďalej patrí pôvodnému majiteľovi. Údajne jej len bránia v tom, aby opustila prístav.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti