Ničivé zemetrasenie v Afganistane: Počet obetí stúpol na vyše 1000, zranených ošetrujú na ulici

Na najmenej 1000 mŕtvych a 1500 zranených stúpla bilancia silného zemetrasenia, ktoré v noci na stredu zasiahlo odľahlý horský región vo východnom Afganistane. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na afganské štátne médiá. Miestne úrady varovali, že bilancia obetí ešte zrejme nie je konečná.

Zemetrasenie s magnitúdom 6 zasiahlo provincie Paktíká a Chóst, ktoré sa nachádzajú na východe Afganistanu, v blízkosti jeho hraníc s Pakistanom. Otrasy bolo cítiť aj v pakistanskom hlavnom meste Islamabad, vzdialenom od epicentra zhruba 375 kilometrov.

​Hovorca hnutia Taliban Bilál Karímí pre spravodajskú televíziu NBC News uviedol, že „situácia je dosť kritická. Stovky domov sa zrútili. Očakávame veľké ľudské straty a vážne škody na infraštruktúre". 

Informoval, že v postihnutých oblastiach sa začali záchranné práce, pričom upozornil, že niektoré lokality sú na odľahlých a ťažko prístupných miestach. Záchranári, ktorých úsilie sťažuje aj dážď, sa snažia do takýchto lokalít dostať na vrtuľníkoch. Vyzval medzinárodné a dobročinné organizácie, aby Afganistanu poskytli humanitárnu pomoc. 

Koordinátor OSN v Afganistane Ramiz Alakbarov medzičasom vo svojom tvíte informoval, že "pomoc je už na ceste". 

Americká geologická služba USGS uviedla, že epicentrum otrasov sa nachádzalo približne 44 kilometrov od mesta Chóst na juhovýchode Afganistanu a bolo v hĺbke 51 kilometrov. 

Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) spresnilo, že otrasy boli citeľné približne 500 kilometrov od epicentra. Ide o oblasť, v ktorej žije približne 119 miliónov ľudí a zahŕňa územie Pakistanu, Afganistanu a Indie. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti