Zahraničné

Existujú dve verzie smrti ministra

Bez názvu.png

Pitvu palestínskeho ministra vykonali spoločne jordánski a palestínski odborníci. Zomrel buď na úder do tela, alebo na upchatie tepny.

Izraelskí a palestínski patológovia sa dnes nezhodli v tom, čo zabilo palestínskeho ministra Ziáda abú Ajna po potýčke s izraelskou pohraničnou políciou na stredajšom proteste v Predjordánsku.

Pitvu vykonali spoločne jordánsky i palestínsky tím odborníkov v stredu neskoro večer v Izraeli. Palestínsky lekár dospel k záveru, že minister zomrel následkom úderu do tela a jeho smrť nemala prirodzenú príčinu. Izraelský lekár, naopak, uviedol, že 55-ročný minister zomrel konkrétne na upchatie koronárnej tepny, píše agentúra AP.

Abú Ajn zomrel krátko po potýčke medzi palestínskymi protestujúcimi a izraelskou pohraničnou políciou.

Abú Ajn zomrel krátko po potýčke medzi palestínskymi protestujúcimi a izraelskou pohraničnou políciou. Izraelský policajt ho v jednej chvíli schmatol za krk. Vojaci a policajti takisto vypálili na demonštrantov slzotvorný plyn.

Iný člen palestínskeho kabinetu, minister pre civilné záležitosti Husajn Šajch, už predtým dnes povedal, že abú Ajn zomrel na následky nadýchania sa slzotvorného plynu a na údery, ktoré údajne dostal pri potýčke.

Šajch uviedol pre rozhlasovú stanicu Hlas Palestíny, že k politikovej smrti prispel aj jeho oneskorený prevoz do nemocnice. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás označil abú Ajna za obeť „jasného zločinu" a „barbarského skutku". Vyhlásil tiež trojdňový štátny smútok.

V priebehu dneška sa bude konať pohreb abú Ajna v meste Ramalláh v Predjordánsku (na západnom brehu Jordánu) a Izrael preto v tejto oblasti posilnil vojenské jednotky niekoľkými prápormi pohraničnej polície.

RAMALLÁH/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.