Zahraničné

Svetová novinka od vedcov z Brna. Test na rakovinu si urobíte aj doma

profimedia-0194203001.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Vyvinuli jednoduchý senzor pre domácu diagnostiku rakoviny prostaty.

Pre rakovinu prostaty, ktorá je najčastejším zhubným typom nádorového ochorenia o mužov v Česku, je veľmi dôležitá včasná diagnóza, pretože v ranom štádiu sa dá v drvivej väčšine prípadov úspešne liečiť. Brnianski vedci z Mendelovej univerzity teraz predstavili prelomovú a vo svete jedinečnú novinku: domáci test, ktorý rakovinu prostaty dokáže odhaliť. Funguje jednoducho, podobne ako bežný tehotenský test, informoval dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Tím vedcov z laboratória metalomiky a nanotechnológií pod vedením profesora René Kizeka vyše štyri roky pracoval s aminokyselinou sarkosín, ktorá podľa zistení amerických vedcov z roku 2009 funguje ako jeden z potenciálnych ukazovateľov ochorenia prostaty. Brnianski vedci spolupracujú pri výskume s urologickými oddeleniami fakultných nemocníc v pražskom Motole a u sv.Anny v Brne.

Test na princípe toho tehotenského

Jeden z vedcov Zbyněk Heger povedal pre český denník Právo, že analyzovali vzorky vyše 500 pacientov a na základe toho vyvinuli jednoduchý senzor pre domácu diagnostiku obsahu sarkosínu v moči. Senzor bude teda podobný tehotenskému testu. "Ľudia by si ho mohli kúpiť v lekárni alebo v obchode za pár korún," dodal Heger.

Muži, ktorí neradi chodia k urológovi na nepríjemné vyšetrenia, doma ponoria papierik do nádobky s močom a ukáže sa im negatívny alebo pozitívny výsledok. V prípade potreby sa potom urýchlene vyberú k špecializovanému lekárovi.

Brnianski výskumníci zistili, že výrazne zvýšená hladina sarkosínu sa vyskytuje práve u pacientov s rakovinou prostaty. Tento druh rakoviny nebolí a výraznejšie sa prejaví, až keď metastázuje. Vďaka pravidelným testom by sa však choroba podchytila v tej najranejšej fáze.

Profesor Kizek dodal, že svoju úlohu dotiahli až do konca, lebo test je v podstate nachystaný pre bežné použitie. Teraz intenzívne hľadajú partnera, ktorý by ich nápad komerčne využil, napísal portál Novinky.cz.

BRNO/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.