Zahraničné

Takto sa Belgicko naposledy lúčilo s kráľovnou Fabiolou

Pohreb belgickej královnej.
Pohreb belgickej královnej. Zdroj: Reuters

Mala oblečené biele šaty. V rovnakej farbe odprevádzala manžela na poslednej ceste v roku 1993. Biela bola pre ňu "Symbolom večnosti".

Vo veku 86 rokov zomrela 5. decembra bývalá belgická kráľovná Fabiola. Vdova po kráľovi Baudouinovi bola kráľovnou krajiny v rokoch 1960-1993. Po štyroch dňoch, kedy jej telo vystavili v kráľovskom paláci, sa konala posledná rozlúčka v Katedrále sv. Michala a Guduly.

Zosnulá kráľovná mala oblečené biele šaty. V rovnakej farbe odprevádzala manžela aj na jeho poslednej ceste v roku 1993. Vtedy sa pre médiá vyjadrila, že biela farba je "symbolom večnosti".

Ako mladá šľachtičná vrátila úsmev ich "kráľovi so smutnou tvárou".

S bývalou kráľovnou sa prišli rozlúčiť predstavitelia španielskej kráľovskej rodiny i ďalších európskych kráľovských dvorov.

Na smútočný ceremoniál sa dostavil aj luxemburský veľkovojvoda Henrich I., synovec kráľovnej Fabioly aj princezná Beatrix. Nechýbali ani predstavitelia panovníckych rodov z Dánska, Lichtenštajnska, Nórska a Švédska, ale aj z Maroka.

Z Thajska prišla princezná Sirindhorn a japonský cisársky dvor zastúpila cisárovná Mičiko.

Z katedrály v centre mesta boli pozostatky kráľovnej Fabioly v bielej rakve zdobenej belgickou zástavou prevezené do chrámu Matky Božej v Laekene. Miesto posledného odpočinku tu majú všetci zosnulí členovia belgickej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Baudouina. Ako prvú tu pochovali belgickú kráľovnú Lujzu Máriu, manželka prvého belgického kráľa Leopolda I.

Fabiola sa stala belgickou kráľovnou ako mladá španielska šľachtičná. Podľa belgických médií vrátila úsmev ich "kráľovi so smutnou tvárou". Po jeho boku stála verne 33 rokov, až do nečakanej smrti manžela.BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti