Zahraničné

Unikátna tisícročná múmia naháňa strach. Vystavili ju v múzeu

Príprava tisícročnej múmie na predstavenie verejnosti.
Príprava tisícročnej múmie na predstavenie verejnosti. Zdroj: Profimedia.sk

Exemplár ženy vo fetálnej polohe našli v Peru pred dvoma rokmi. Pozrite sa, ako prebiehala príprava na vystavenie.

Táto 50-ročná žena zomrela pred viac ako tisíc rokmi v dnes už neexistujúcej peruánskej usadlosti Pachacamac v blízkosti hlavného mesta Lima. Jej perfektne zachovanú mumifikovanú kostru našli archeológovia na pohrebisku v chráme jednej dávno zabudnutej juhoamerickej civilizácie. Telo bolo vo fetálnej (poloha plodu v tele matky) pozícii a pri pohľade naň naskakuje husia koža.

Zdroj: Profimedia.sk

Archeológovia narábali s nálezom veľmi opatrne a zachovali ho v presne takom stave, v akom ho našli. Teraz sa ho chystajú predstaviť verejnosti v novom francúzskom múzeu v Lyone, ktoré majú otvoriť ešte tento mesiac.

Múmia osoby z predinkskej civilizácie bude súčasťou sekcie nového múzea, ktorá sa bude zaoberať smrťou v rôznych svetových kultúrach a dobách.

Tisícročnú hrobku našli archeológovia 40 km od hlavného mesta Peru ešte v roku 2012. Na mieste najskôr objavili 80 kostier a múmii rituálne zavraždených osôb vrátane detí. Za týmito telami potom našli ďalších 70 kostier a múmii, všetky vo fetálnej pozícii.

Zdroj: Profimedia.sk

Starodávne mesto existovalo medzi rokmi 800 až 1450 a žili v ňom tisíce ľudí. Tí uctievali boha menom Pacha Kamaq, o ktorom verili, že stvoril prvého muža a ženu. Mesto sa neskôr stalo súčasťou Inkskej ríše, za ktorú aj bojovalo. Územie o veľkosti 600 hektárov je dnes spolu s Macchu Picchu najvýznamnejším archeologickým miestom v Južnej Amerike. Múmie objavili počas Ychsma Projektu, ktorý vedie Bruselská slobodná univerzita v tejto oblasti roku 1999.

LYON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.