Boj o Hadí ostrov: Ukrajina prešla do ofenzívy a snaží sa ho získať späť

Boj o Hadí ostrov: Ukrajina prešla do ofenzívy a snaží sa ho získať späť
Zdroj: TASR/AP

Hadí ostrov v Čiernom mori, ktorý patrí do Odeskej oblasti, sa krátko po útoku 24. februára, kedy sa začala ruská invázia na Ukrajine, dostal de facto pod kontrolu Ruska. Hrdinami toho dňa sa stali 13 ukrajinskí vojaci, ktorí sa odmietli vzdať a ruskú vojnovú loď vlastnými slovami „poslali do ... !“ 

Ukrajina sa nevzdáva ani po štyroch mesiacoch vojny. Strategický ostrov chce dobyť späť. Na Haďom ostrove pokračujú boje, ktorých cieľom je poraziť ruské jednotky. Ukrajinské veliteľstvo Juh oznámilo, že sa im podarilo zničiť ďalší ruský systém protivzdušnej obrany Pancir S-1.  

Satelitné snímky zverejnené spoločnosťou Maxar zaznamenali škody po útokoch ozbrojených síl Ukrajiny na pozície okupantov, informovala agentúra Reuters. 

Jedna z posledných významných vojenských akcií sa tiež stala pri Haďom ostrove. Ráno 17. júna zasiahlo ukrajinské námorníctvo remorkér ruských útočníkov s protilietadlovým raketovým systémom TOR na palube. Remorkér viezol na ostrov vojakov aj zbrane. Loď sa po útoku potopila.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti