V Pobaltí eskaluje ďalší ruský konflikt. Ide o reálnu hrozbu alebo zbytočný rozruch?

V Pobaltí eskaluje ďalší ruský konflikt. Ide o reálnu hrozbu alebo zbytočný rozruch?
Nákladné vlaky zo susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou, sa nachádzajú na pohraničnej železničnej stanici v litovskom meste Kybartai Zdroj: TASR/AP

Svet a najmä Európa sa ani po viac ako troch mesiacoch stále nezbavili vojnového konfliktu na Ukrajine a už sa črtá náznak eskalácie nového problému. V sobotu totiž vstúpil do platnosti zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou.

Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. „Vstúpili do platnosti 17. júna a prijali sme ich po konzultáciách s Európskou komisiou. Preprava tovaru podliehajúceho sankciám cez litovské územie už viac nebude možná,“ povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Moskva vyhlásila, že si v tejto záležitosti vyhradzuje právo podniknúť kroky „na ochranu svojich národných záujmov“. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. „Ako jedna z hlavných otázok zaznieva, či bude reakcia (Moskvy) výlučne diplomatická. Odpoveď je: nie. Bude praktická,“ povedala na pravidelnom tlačovom brífingu bez akýchkoľvek podrobností o tom, o aké opatrenia pôjde.

Vojenský analytik Matej Rafael Riško však neverí, že by Rusi siahli po použití hrubej sily.

„Jednak sú v Litve nasadené kontingenty stratégie Tripwire, ktorá je pasívnym spúšťacím mechanizmom (zvyčajne je k nejakému zariadeniu pripojený drôt alebo kábel na detekciu alebo reakciu na fyzický pohyb – pozn. red.) a ak by došlo k jej napadnutiu, znamenalo by to zapojenie viacerých štátov do tohto konfliktu, keďže Litva je členom Severoatlantickej aliancie (NATO),“ povedal pre TVNOVINY.sk.

Odborník vidí skôr inú cestu.

„Viac verím tomu, že sa Rusi budú snažiť usporiadať cvičenie v Baltskom mori na zastrašenie tohto pobaltského štátu,“ vysvetlil.

Súvisiaci obsah

​Predsa len sa však domnieva, že zostane pri diplomatických vyhrážkach.

„Rovnako tak podniknú kroky, aké robia už najmenej desať rokov, a síce narušovanie vzdušného priestoru. Rusko sa totiž bojí konfliktu s NATO, ktorá za Litvou stojí. Ak by Rusi chceli Litvu zlikvidovať, museli by použiť jadrovú zbraň, čo je neprimeraná eskalácia.“

Podľa generála vo výslužbe Pavla Macka je potrebné vnímať niekoľko aspektov.

„Po prvé, Litva nepristúpila k úplnej blokáde, ale vybrala si len určité druhy tovaru. Odôvodňuje to tým, že ide o kategóriu, na ktorú sa vzťahuje embargo. Litva ide celkom na hranu dohôd, ale neporušila žiadne záväzky,“ ozrejmil.

Ako spresnil, Rusi sa už tradične vyjadrujú všeobecne a neurčito.

„V každom prípade majú viacero nástrojov. Budú vyvíjať diplomatický tlak a vyvolávať informačné operácie z hľadiska vplyvu s cieľom zlomiť rozhodnutie Litvy a vystrašiť jej partnerov.“

Taktiež nie je vylúčená ani demonštrácia sily. „To by mohli realizovať či už v Kaliningradskej oblasti, v Baltickom priestore, alebo dokonca aj v Bielorusku,“ doplnil Macko.

Súvisiaci obsah

​Podobne ako Riško ani on nepredpokladá, že by Rusko pristúpilo k priamej vojenskej akcii proti Litve.

„Stále si totiž musí byť vedomé, že Litva sa z hľadiska medzinárodného práva nedopustila žiadneho aktu agresie. Naopak, v prípade Ruska, ak by skutočne zaútočilo, by to už neplatilo.“

Podľa Macka si aj samotní Rusi uvedomujú, že v súčasnej situácii nemajú veľa šancí. „Ak chcú začať otvorenú vojnu s NATO, nemá to pre nich zmysel, pretože sú podstatne slabší.“

Ako na záver vysvetlil, ak je Rusko predsa len odhodlané zaútočiť, urobí to cez inú zámienku.

„Je jedno, či by šlo o Litvu, Ukrajinu alebo akýkoľvek ďalší štát. Vždy si niečo nájdu.“

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou, členskými štátmi EÚ a NATO, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy.

Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti