Ukrajina je o krok bližšie k tomu, aby sa stala kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie

Ukrajina je o krok bližšie k tomu, aby sa stala kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie
Európska únia Zdroj: AP Photo/Virginia Mayo

Ukrajina je o krok bližšie k tomu, aby sa stala kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie. V Európskom parlamente príslušné uznesenie podporilo 529 poslancov, zatiaľ čo 45 ich bolo proti a 14 sa zdržalo. Europarlament tak vyzval lídrov Únie, aby neodkladne udelili Ukrajine a Moldavskej republike štatút kandidátskych krajín EÚ.

O hlasovaní

Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín EÚ rokujú počas štvrtka a piatka na summite, počas ktorého majú rozhodovať aj o udelení štatútu kandidátskych krajín Ukrajine a Moldavsku. EP vyzval aj na udelenie štatútu kandidáta Gruzínsku, akonáhle táto krajina splní priority stanovené Európskou komisiou. Apeloval tiež na oživenie procesu rozširovania Únie o krajiny západného Balkánu.

Europoslanci vyzdvihli odhodlanie a statočnosť Ukrajiny čeliacej ruskej agresii, pripomenuli však zároveň, že do Európskej únie sa nedá vstúpiť skratkou, ale je nevyhnutné splniť príslušné kritériá a zaviesť reformy. Europarlament v tejto súvislosti vyzval vedenie Ukrajiny, Moldavska aj Gruzínska, aby pridali v reformnom úsilí.

"Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine," uvádza sa v uznesení zákonodarného zboru EÚ.

Prijatý text zároveň zdôrazňuje, že neexistuje žiadna alternatíva k rozširovaniu Únie a toto konkrétne rozšírenie má osobitný rozmer "geostrategickej investície" do stabilnej, silnej a jednotnej EÚ.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti