Žraloky sa stále viac približujú k plážam, varujú vedci. Tu je mapa útokov v roku 2022

Žraloky sa stále viac približujú k plážam, varujú vedci. Tu je mapa útokov v roku 2022
Zdroj: shutterstock.com

Začala sa sezóna letných dovoleniek. Mnohí ľudia preferujú prímorské destinácie po celom svete. Opaľovanie sa na pláži a kúpanie v mori je pre každého relax. Majte sa ale na pozore! Vedci prišli s prekvapivým zistením, ktoré vás nepoteší. 

Podľa americkej štúdie odborníkov sa žraloky stále viac približujú k rušným plážam. Priťahuje ich svetlo z miest a odhadzovanie zdochlín rýb do vody.

Vedci v Miami sa snažili zistiť, ako budú jednotlivé druhy žralokov reagovať na urbanizáciu. Sledovali napríklad žraloka belavého, fúzatého alebo žraloka kladivohlavého. Výsledok výskumu bol prekvapivý. Žraloky sa približujú k hlučným mestám, hlasitým zvukom a svetlu miest. 

„Iba málo štúdií sa zaoberalo pohybom oceánskych predátorov v súvislosti s urbanizáciou. Iné výskumy doteraz ukázali, že suchozemské predátory sa mestám vyhýbali. Očakávali sme, že to bude rovnaké pri žralokoch. Opak je pravdou,“ uviedol jeden z autorov štúdie Neil Hammerschlag pre britský denník Metro.

Súvisiaci obsah

​Žraloky sa podľa štúdie správajú ako zvieratá, ktoré čiastočne využívajú mestské oblasti. Jednou z vecí, ktorá ich k pobrežiu priťahuje, môže byť aj odhadzovanie mŕtvych rýb do vody. 

Prístup žralokov k urbanizácii sa veľmi líši napríklad od vlkov, ktoré je ťažko spozorovať i vo voľnej prírode. Ľuďom sa cielene vyhýbajú. 

Mapa útokov žralokov v roku 2022

Na svete existujú lokality, ktoré sú domovom väčšieho počtu žralokov. Práve v nich každoročne dochádza aj k útokom na človeka. Za rok 2022 ich je zatiaľ hlásených 29. Tri prípady boli smrteľné.

Najviac útokov evidujú Spojené štáty americké (13). Sedem útokov sa stalo na populárnych plážach na Floride a dva v Kalifornii. 

Druhé miesto v počte útokov patrí Austrálii. Tento rok tam evidujú už deväť uhryznutí žralokom, z toho jeden útok bol smrteľný. 

Ďalšie prípady si môžete pozrieť na mape nižšie:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti