Zahraničné

Útok v štýle Sydney možno očakávať aj v New Yorku, vyhlásila polícia

Polícia v New Yorku posilnila svoju prítomnosť v metrách a uliciach
Zdroj: TASR

Vyhlásil to vysokopostavený predstaviteľ newyorskej polície pre boj proti terorizmu.

Útok podobný rukojemníckej dráme v kaviarni Lindt v austrálskom Sydney sa "očakáva" aj v americkom New Yorku. Vyhlásil to v utorok vysokopostavený predstaviteľ newyorskej polície pre boj proti terorizmu John Miller a odvolával sa pritom na nedávne násilnosti v západných mestách, ovplyvnené terorizmom.

Austrálska polícia vtrhla v pondelok do obchodu s čokoládou Lindt v centre Sydney po tom, čo tam ozbrojený prisťahovalec z Iránu Man Haron Monis vyše 16 hodín zadržiaval zákazníkov a personál. Počas drámy prišiel o život Monis a dvaja rukojemníci. Monis tvrdil, že koná v mene organizácie Islamský štát (IS). Tá bojuje v Iraku a Sýrii, kde už ovláda veľké územia a vyhlásila na nich kalifát.

Miller je zástupcom komisára pre špionáž a boj proti terorizmu na newyorskej polícii. Uviedol, že útok v štýle Sydney je v americkom veľkomeste "menej otázkou toho, či sa stane, a viac otázkou toho, kedy". "Myslím si, že z mnohých dôvodov ho možno očakávať," povedal Miller pre televíznu stanicu CBS News.

Miller poukázal na krvavé útoky v Kanade, New Yorku a Sydney, ktoré sa stali po zverejnenej septembrovej výzve, kde militanti z IS povzbudzovali sympatizantov v západných krajinách, aby "zaútočili tým, čo majú po ruke". 

Koncom októbra, 20. a 22., dvaja muži nezávisle od seba zabili v Kanade dvoch vojakov - jeden s použitím auta, druhý strelnou zbraňou neďaleko parlamentu v metropole Ottawa. Muž v New Yorku zaútočil 23. októbra sekerou na štyroch policajtov.

Všetkých troch páchateľov polícia zastrelila, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Hoci všetci traja muži konali osamelo a neboli priamo napojení na žiadnu teroristickú skupinu, podľa úradov ich v konaní povzbudili militanti z Islamského štátu.

Zale Thompson, útočník v New Yorku, 20 dní pred svojím útokom sekerou až 270-krát navštívil webové stránky Islamského štátu a al-Káidy, ktoré ponúkali aj zábery z odrezávania hláv a teroristických atentátov.

Miller dodal, že sa v utorok rozprával so svojimi kolegami v Sydney, aby zistil, čo všetko si môžu osvojiť z taktiky, ktorú v austrálskom meste použili na ukončenie rukojemníckej drámy v kaviarni. 

Miller oznámil, že 1000 príslušníkov protiteroristických jednotiek a niekoľkých ďalších bezpečnostných zložiek, vrátane taktických oddielov, je v prípade útoku pripravených brániť New York.

"Ak si vezmete menší scenár na jednom mieste, ako sme videli v Sydney, alebo rozsiahlejšiu udalosť, ako v prípade útokov v indickom Bombaji, sme jedným z mála veľkomiest, ktoré si s tým bude vedieť poradiť," vyhlásil Miller.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.