Zahraničné

Advokáti Romana Polanského požiadali o zastavenie trestného stíhania

Režisér Roman Polanski
Zdroj: TASR

Polanski pred desaťročiami zneužil vtedy neplnoleté dievča, strávil niekoľko týždňov vo vyšetrovacej väzbe.

Advokáti svetoznámeho filmového režiséra Romana Polanského požiadali dnes v Los Angeles o zastavenie trestného stíhania ich mandanta v súvislosti so sexuálnym deliktom z roku 1977. Informáciu priniesli dnešné vydania denníkov Los Angeles Times a New York Times.

Podľa nich sa právni zástupcovia odvolávajú okrem iného na formálnu chybu v americkej žiadosti o vydanie režiséra, ktorú kalifornská prokuratúra vystavila v čase Polanského návštevy v Poľsku. Varšava však žiadosti americkej justície o zadržanie a vydanie režiséra nevyhovela.

Polanski pred desaťročiami zneužil vtedy neplnoleté dievča, strávil niekoľko týždňov vo vyšetrovacej väzbe a pod dohľadom psychiatrov, aby ešte pred vynesením rozsudku, ktorý mohol znamenať aj nemálo rokov za mrežami, ušiel z USA do Francúzska. V zámorí je odvtedy považovaný za páchateľa na úteku, takže pri vstupe na americké územie mu automaticky hrozí zadržanie. Polanski preto osobne nemohol prevziať ani Oscara, ktorého získal za film Pianista, ale ani ďalšie americké filmové ocenenia, vrátane Zlatého glóbusu za film Čínska štvrť.

Američanka Samantha Geimerová, ktorú mal v 70. rokoch minulého storočia režisér znásilniť, požiadala už pred piatimi rokmi kalifornský súd, aby stiahol obvinenia voči jeho osobe. Poukázala na to, že neželaná publicita spojená s dlhoročnou kauzou jej spôsobuje zdravotné, rodinné a pracovné problémy.

Umelec je okrem iného laureátom Európskej filmovej ceny za celoživotné dielo a za výnimočný prínos k svetovej kinematografii (2006). Na 15. ročníku festivalu Artfilm v Trenčianskych Tepliciach v roku 2007 si prevzal ocenenie Zlatá kamera a na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2008 Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos k svetovej kinematografii.

LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.