Instagram chystá novú funkciu. Jedna skupina užívateľov sa určite nepoteší

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Sociálnu sieť Instagram, ktorú vlastní spoločnosť Meta, má vo svojich pravidlách, že užívatelia nesmú byť mladší ako 13 rokov. Vek overuje tak, že sa pýta na dátum narodenia, čo sa však dá ľahko obísť. Zmeniť by to mala funkcia, ktorú aktuálne testujú. Využíva na to technológiu vyvinutú britskou firmou Yoti. Technológia skenuje tvár a určuje podľa toho vek.

„Nie je potrebná kontrola dokladov. Technológia nemôže o osobe zistiť nič naviac, nemôže ani jednoznačne identifikovať túto osobu. Odhad veku tváre je efektívny a je to bezpečná funkcia pre kontrolu veku,“ uviedla firma Yoti.

Otázkou je, s akou presnosťou dokáže vek odhadnúť. Britský denník The Independent po otestovaní softwaru zistil, že sa funkcia zmýlila o 20 rokov.

Testovaciu fázu zamerali na užívateľov, ktorí sa pokúsia upraviť dátum svojho narodenia tak, aby si aplikácia myslela, že sú starší ako 18 rokov. Instagram totiž zachádza inak s účtami mládeže, ktorá ešte nedosiahla tejto vekovej hranice. V predvolenom nastavení napríklad tieto účty automaticky nastavuje ako súkromné.

Okrem toho platforma zavádza tiež nový nástroj, ktorý užívateľom umožní overiť vek tým, že ho potvrdia traja jeho sledovatelia starší ako 18 rokov.

Yoti webu UKTN uviedla, že v tejto chvíli jej software nebude využívaný na iných platformách spoločnosti Meta, ako sú napríklad Facebook alebo WhatsApp.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti