Chlapec (†14) zomrel na elektrickom kresle neprávom

George Stinney
Zdroj: nytimes.com

Stinneyho rodina sa dočkala rehabilitácie po dlhých 70 rokoch po chlapcovej poprave.

Chlapec (14) zomrel na elektrickom kresle neprávom

Georgeovi Stinneymu bolo iba 14 rokov, keď ho porota poslala za vraždu dvoch dievčatiek na elektrické kreslo. Nemal možnosť odvolania a do kresla pasoval až po tom, keď si dal pod zadok bibliu.

George sa stal držiteľom smutného rekordu, ktorý už nikto neprekoná - je totiž najmladším popraveným v USA za celé dvadsiate storočie.

Zdroj: nytimes.com


V roku 1944 ho obvinili z dvojnásobnej vraždy osem a jedenásťročných bielych dievčat. A to len preto, že s oboma obeťami krátko pred smrťou hovoril. Hlavným dôkazom bolo svedectvo troch policajtov, ktorí vypovedali, že sa chlapec k hroznému činu priznal.

Za necelé tri mesiace sa malý George Stinney s bibliou v podpazuší ocitol v elektrickom kresle. Dozorcovia však vzápätí zistili, že Stinney je so svojimi 40 kilami a 155 centimetrami o dosť menší ako ich zvyčajní "zákazníci". Preto chlapcovi podložili pod zadok bibliu, ktorú si so sebou priniesol.

Tým mala hrôza však ešte len začať. Stinneymu totiž nesedela ani čierna maska nasadzovaná odsúdencom na hlavu. Látka počas popravy skĺzla a všetci v miestnosti sa mohli "pokochať" pohľadom na tvár skrútenú bolesťou.

Stinneyho rodina sa dočkala rehabilitácie po dlhých 70 rokoch po chlapcovej poprave. A navyše len vďaka úsiliu historika Georgea Friersona, ktorý zmienku o prípade objavil v roku 2004 v dobovej tlači a celé sa mu to nejako nezdalo.

Súd teraz uznal, že celý proces bol zmanipulovaný a Stinneyho posmrtne oslobodil.

WASHINGTON/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj označil útok v nákupnom centre v Kremenčuku za bezočivý teroristický čin ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pondelkový raketový útok Ruska na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk za "bezočivý teroristický čin".

  • Počet obetí ruského útoku na obchodné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk vzrástol na 16.…

  • Turecká spoločnosť Baykar oznámila, že ukrajinskej armáde daruje tri zo svojich bezpilotných lietadiel.