Česi podporili Kurdov. Poslali im zbrane

Česká armáda poslala Kurdom zbrane (ilustračná fotografia)
Česká armáda poslala Kurdom zbrane (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Americké vojenské lietadlo odviezlo vyše 5000 nábojov pre pancierové päste.

Nová zásielka českej munície pre Kurdov bojujúcich proti extrémistom z tzv. Islamského štátu (IS) odletela dnes predpoludním z letiska v Pardubiciach. Americké vojenské lietadlo odviezlo vyše 5000 nábojov pre pancierové päste, vyhlásila dnes hovorkyňa českej armády Jana Růžičková, ktorú citoval spravodajský portál Novinky.cz.

„Celkovo sa zo skladov Armády českej republiky uvoľnilo 5000 kusov striel do ručnej protitankovej zbrane RPG-7 s hmotnosťou 27 ton," povedala Růžičková. Arzenál preváža z Pardubíc do irackého Irbílu veľkokapacitné transportné lietadlo americkej armády typu C-17 Globemaster.

Z Česka už na jeseň odoslali na pomoc Kurdom osem miliónov guľometných nábojov s celkovou hmotnosťou 250 ton. Arzenál prepravilo do irackého Irbílu na štyrikrát kanadské lietadlo C-17 Globemaster koncom septembra, napísal portál Novinky.cz.

Česká republika tiež Kurdom ponúkla desať miliónov nábojov pre útočné pušky Kalašnikov a 5000 ručných granátov. Darovanie munície Kurdom v hodnote 41 miliónov korún (v prepočte zhruba 1,5 milióna eur) česká vláda schválila v polovici augusta. Celkovo išlo o 500 ton materiálu zo starších armádnych zásob.

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek na novembrovej návšteve v Iraku ponúkol podľa serveru Novinky.cz Kurdom zraneným v boji s radikálmi IS na severe Iraku možnosť liečby v českých kúpeľoch.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti