Zahraničné

Zeman nechce vopred nahrávať Hovory z Lánov. Program možno zrušia

Miloš Zeman reagoval na vulgarizmy v rozhlase
Miloš Zeman reagoval na vulgarizmy v rozhlase Zdroj: TASR

Nahrávanie relácie navrhli Zemanovi už skôr a tiež to odmietol.

Rozhlasový program s českým prezidentom Hovory z Lánov sa zrejme skončí. Generálny riaditeľ Českého rozhlasu Peter Duhan rozhodol, že sa má nahrávať vopred a až potom odvysielať. Keď však o tomto opatrení informoval prezidenta Miloša Zemana listom, hlava štátu prostredníctvom hovorcu Jiřího Ovčáčka zareagovala, že na to nepristúpi.

Nahrávanie relácie navrhli Zemanovi už skôr a tiež to odmietol. Návrh bol opatrením rozhlasu, ktorý chcel zabrániť tomu, aby sa zopakovala situácia zo začiatku novembra, keď prezident použil v Hovorov z Lánov vulgárne výrazy, píše dnes spravodajský server Novinky.cz.

Rada Českého rozhlasu následne koncom novembra konštatovala, že Český rozhlas programom Hovory z Lánov, v ktorom prezident Zeman použil vulgarizmy, porušil zákon. Súčasne však členovia rady uznali, že situácia bola výnimočná: moderátor nielenže bol v priamom prenose, ale úlohu zohralo aj prekvapenie zo situácie a úcta k hlave štátu.

Podľa stanoviska rady má moderátor v súlade so zákonom a kódexom ČRo reagovať na vulgárnosti a snažiť sa spovedanému zabrániť v ich používaní. Rada preto vyzvala rozhlas, aby v budúcnosti podobnej situácii zabránil a dodržiaval predovšetkým svoj kódex.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti