Zahraničné

Putin: Prímerie na východe Ukrajiny sa dodržiava

Crimea_Putin255455175313_2.jpg
Zdroj: TASR/AP

Od 9. decembra platí v Donbase nové prímerie, s ktorým súhlasili obe strany konfliktu.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelňajšom telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a prezidentmi Ukrajiny a Francúzska Petrom Porošenkom a Françoisom Hollandom, ktorého témou bola kríza na Ukrajine, povedal, že prímerie medzi vládnymi silami a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa vo všeobecnosti dodržiava. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

"S uspokojením môžeme konštatovať, že bojujúce strany vyhlásené prímerie v uplynulých dňoch vo všeobecnosti dodržiavali," uvádza sa vo vyhlásení. Podľa vyhlásenia považujú lídri spomínaných krajín za priority zabezpečenie prímeria v budúcnosti, dohodu o demarkačnej línii medzi bojujúcimi stranami, stiahnutie ťažkých zbraní a vzájomnú výmenu zajatcov.

Zároveň sa dohodli na tom, že ďalšie zasadanie tzv. kontaktnej skupiny, skladajúcej sa zo zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, sa uskutoční tento týždeň v stredu a v piatok. Oznámila to kancelária ukrajinského prezidenta, miesto konania stretnutia však zatiaľ nie je známe.

Kontaktná skupina sa naposledy zišla v bieloruskom hlavnom meste Minsk 19. septembra. Mierové rozhovory boli odvtedy niekoľkokrát odložené, pretože strany konfliktu sa nevedeli dohodnúť buď na termíne, alebo na agende. Od 9. decembra platí v Donbase nové prímerie, s ktorým súhlasili obe strany konfliktu.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.